Поврзи се со нас

Забава

Ова е еден од тестовите за КГБ агенти: Пробајте да одговорите

Објавено

на

Проверете ја својата интелигенција преку оваа загатка, која се користела во обуката на агентите од КГБ во СССР. Погледнете ја сликата и одговорете на неколку прашања.

Во некогашниот Советски Сојуз студентите покрај приемниот испит морале да решаваат и вакви загатки. Резултатите од овие тестови се предавале во КГБ каде потоа се следеле кандидатите. Вакви тестови добивале и кандидатите кои директно конкурирале во КГБ тестирајќи  ја нивната интелигенција и моќ на запазување.

Пробајте и Вие, погледнете ја сликата неколку секунди и одговорете на прашањата.

Прашања:

1. Дали овие луѓе кампувале повеќе пати?
2. Дали овие луѓе се добри домаќини?

3. Дали е реката пловна?
4. Колку време ќе се сушат алиштата?

5. Дали сончогледот ќе расте уште?
6. Колку е одалечен кампот од градот?
7. Кон кој град лета авионот?

 

 

 

 

Одговори:

1. Очигледно луѓево не се искусни кампери. Искусни кампери никоаш нема да постават шатор во долина.
2. Најверојатно и не се. Рибата не се чисти од главата, копчињата не треба да се зашивуваат со предолг конец, дрва со секира се цепат на труп.
3. Реката е пловна. Се гледа по навигациските обележја на копното.
4. Многу брзо, дува ветер се гледа по тапата за ловење риби е навалена.
5. Не, сончогледот очигледно е скршен и забоден во земја, според тоа дека не е свртен накај сонцето.
6. Не повеќе од 100км, на поголемо растојание не ќе можеше да се користи оваа големината на ТВ антена.
7. Кон ниту еден, тоа е авион за земјоделски потреби.
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 11 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 12 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 14 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 15 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 17 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 17 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 18 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 20 часа

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 20 часа

Малеарди и Шеста зона без вода поради дефект

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена