fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Ова е најопасниот сладолед на светот

Објавено

на

Еден кафе-бар во Шкотска реши на своите клиенти да им понуди леден десерт за кој сметаат дека е најопасниот на светот!

Ако некој сака да го проба, мора да има 18 години. Но, дури и да го помине тестот на возраста, мора да потпише изјава дека произведувачот и продавачот ги ослободувате од секаква одговорност ако нешто тргне „наопаку“.

Со потпишување на документот, дегустаторот прифаќа ризик од телесни повреди, болести, па и можна смрт.

Сопственик на рецептот за сладоледот „ѓаволски здив“, тврди дека пенестиот црвен десерт е 500 пати полут од најлутиот табаско сос.

Интересно е што при подготовката на сладоледот персоналот мора да носи заштитни ракавици. Иако не е познато што сè се наоѓа во него, сопствениците на рецептот уверуваат дека тој потекнува од далечната 1936 година. Ледениот десерт е зачинет со компонента наречена – капсицин, која е една од главните компоненти во лутите пиперки.

Ако сте еден од оние на кои не им е јасно зошто некој би се нафатил да поднесе толку јака болка, не сте сами. Неодамна објавената студија сугерира дека мажите кои јадат лута храна имаат поголемо ниво на тестостерон.

Инаку, цената на сладоледот не ја надминува вообичаената сума на еден од „обичните“ сладоледи.

Во соработка со Е наука

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!