fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Ова е најотровната и најскапа супстанца на светот

Објавено

на

  Најтоксичната супстанца на светот е исто така и најскапа. Редовно се користи во козметичката индустрија, но и како лек за неколку различни болести. Толку е отровен што неколку кафени лажички можат да ги убијат сите луѓе во Велика Британија, а околу 4 килограми од овој отров може да ги убие сите луѓе на планетата.

  Тоа е ботулински токсин, попознат како ботокс. Се произведува од бактеријата Clostridium botulinum, а за прв пат е откриена во 18 век во лошо подготвени колбаси. Името го има добиено по латинскиот назив за колбаси – botulus.

  Ботоксот е најскапата супстанца на светот

  Ботулински-токсин-1

  Ботулински токсин е еден од примерите на исклучително опасни отрови кои имаат корисни медицински намени. Толку е опасен што се произведува во воени погони, а чини околу 135 трилиони евра за килограм – што ја прави најскапа материја во светот (создадена од луѓе).

  И покрај тоа што е токсична и толку скапа супстанција, побарувачката за ботокс е секогаш голема. Многу луѓе плаќаат големи суми пари за да го инјектираат во челото за да ги отстранат брчките. Само во 2013 година, компанијата што произведува ботокс продаде инекции инјектирани во челото во вредност од 1,5 милијарди евра, а самата компанија се проценува на 65 милијарди.

  Бидејќи е толку токсичен, за секој ботокс третман се користи многу малку отров. Секое шише ботокс содржи само 4,8 нанограми активен невротоксин, што значи дека во 2013 година биле продадени само 0,02 грама активна состојка, ботулински токсин.

  Ботулински токсин се користи како лек

  Ботулински-токсин-2

  Ботулинскиот токсин ги убива своите жртви со запирање на работата на органите за дишење. Тоа е невротоксин – што значи дека влегува во нервите и ги уништува виталните протеини. Ова ја запира комуникацијата помеѓу нервите и мускулите и само растот на нови нервни завршетоци може да ја врати функцијата на мускулите, а тоа може да трае со месеци.

  Токму поради таквата специфична акција се користи и за медицински цели. Неговата најпозната апликација е како лек против брчки. Ги уништува нервите што создаваат брчки на челото. Се разбира, за време на третманот, на пациентите им се дава толку мала количина отров што не може да им наштети.

  Но, ботулинскиот токсин е далеку повеќе од скап козметички производ. Многу е корисен за лекување на голем број медицински состојби, почнувајќи од мигрена сè до мочниот меур. Во моментов постојат повеќе од 20 различни медицински состојби за кои се користи ботулински токсин, а неговата примена во медицината постојано расте од година во година.

  Ботулинскиот токсин е најтоксичната супстанција во светот

  Ботулински-токсин-3

  Според методот што ја мери леталноста на една супстанца, наречена „Средна смртоносна доза, ЛД 50“, попозната како „смртоносна доза, 50%“, ботулинскиот токсин е најтоксична супстанција во светот.

  ЛД 50 мери колку супстанции би можеле да убијат половина од луѓето дадени (хипотетички), а количината на ботокс е само 0,000001 mg на килограм лице. Со други зборови, околу 0,00007 мг од овој токсин може да убие човек од 70 кг. Или, смртоносна доза за просечна личност е тешка како еден кубен милиметар воздух.

  Бактеријата што го произведува самиот отров може да се најде во почвата и водата низ целиот свет, и воопшто не е невообичаена и опасна. Но, проблемот се јавува кога влегува во човечкото тело и ги напаѓа активните клетки. Во тој момент започнува да произведува 7 токсини од кои 4 можат да убијат човек. Бактеријата исто така често може да се најде во медот, но за среќа, нашето тело е доволно силно да го уништи натрапникот пред да стигне до активните клетки. Од друга страна, бебињата немаат развиен имунолошки систем против оваа бактерија се додека не наполнат една година, поради што медот никогаш не треба да се дава на бебиња помали од 12 месеци.

  Како информција противотров за оваа скапа и опасна супстанца – ботулински токсин, постои.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!