Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Ова се десетте најугледни градови на светот

За оваа студија анкетирани се околу 22.000 луѓе од најразвиените индустриски и економски земји на светот. САД, Русија, Велика Британија, Канада, Јапан, Франција, Германија и Италија. Испитувањето го спроведе Бостонскиот универзитет за репутација.

Виена е најдобро рангираниот град од Европа, знаеме дека неколку години е на првото место по квалитетен живот, во ова испитување покажа дека е и меѓу најугледните во светот.

Овој институт е основан 1997 година и е водечка, испитувачка, советодавна компанија за репутација во светот. Репутацијата на метрополите оценувана е според различни фактори како што се економија, управата и градската структура, културата, но и карактеристики како што се убавина, безбедност и квалитет на живот. На првото место според овие фактори се најде Сиднеј, кој според својата положба, плажа и клима во повеќе наврати е избиран за најдобро одредиште за живот и одмор.

На второто место е Виена. Главниот град на Австрија поради пристојните цени за престој, беспрекорниот градски превоз и јаката културна сцена подолго време е најдобар град за живот. На третото место се смести Цирих, а следуваат Торонто и Стокхолм.

 

Листа на најугледни градови на светот според бостонскиот универзитет за репутација се:

1. Сиднеј
2. Виена
3. Цирих
4. Торонто
5. Стокхолм
6. Единбург
7. Монтреал
8. Рим
9. Ванкувер
10. Копенхаген

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!