Поврзи се со нас

Занимливости

Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

Објавено

на

  Жирито од 61 член, составено од автомобилски новинари од 23 земји, го избира победникот оваа година од списокот од 40 номинирани модели на автомобили. Според традицијата, од оваа поширока листа, жирито одлучи за овие седум финалисти во првиот круг:

  • Cupra Born
  • Hyundai Ioniq 5
  • Peugeot 308
  • Škoda Enyaq iV
  • Ford Mustang Mach-E
  • Kia EV6
  • Renault Mégane E-Tech

  Сепак, има нешто впечатливо во оваа листа, бидејќи за прв пат во историјата на изборите, таа се состои речиси исклучиво од целосно електрични модели. Само Peugeot 308 ја брани честа на моторот со внатрешно согорување, па дури и доаѓа со два plug-in хибридни погони и наскоро ќе добие целосно електрична варијанта.

  Гласањето ќе биде јавно, ќе се емитува во понеделник на 28 февруари 2022 година преку интернет поради епидемиски мерки и тоа е уште едно откажување на Саемот за автомобили во Женева каде оваа церемонија се одржа во последните години.

  Секој член на жирито има на располагање 25 поени за распределба меѓу финалистите. Поените мора да се распределат на минимум пет автомобили, со максимум десет кои знаат кој било од автомобилите и нема заеднички горни оценки. Секој член на жирито по прогласувањето на победникот објавува објаснување за распределбата на гласовите.

  Наградата за автомобил на годината се доделува од 1964 година и е најпрестижната и најпосакуваната награда во автомобилскиот свет. Тоа е независна организација поддржана од девет автомобилски публикации од девет европски земји, кои ги обезбедуваат сите нејзини финансиски средства.

  Спонзорството на производителите не е прифатено, не се зема такса од победниците или oд производителите на автомобили кои се во потесниот избор за користење на нивното лого „Автомобил на годината“.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Влез во Бугарија од четврток со задолжителен негативен ПЦР

  Вестипред 2 часа

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Македонијапред 12 часа

  Официјално: Второто полугодие ќе почне од 1 февруари

  Македонијапред 13 часа

  Да се одложи почетокот на второ полугодие-предлог на Кризниот штаб

  Македонијапред 16 часа

  Состанок на Главниот кризен штаб за почетокот на второто полугодие

  Гостиварпред 18 часа

  Гостивар со 6 нови + на корона и пријавен смртен случај

  Македонијапред 19 часа

  Ковачевски со новата Влада на прием кај Пендаровски

  Гостиварпред 20 часа

  Акција во Гостивар и Тетово: До 400 евра казни за пијани возачи

  Гостиварпред 21 час

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Македонијапред 22 часа

  Ново поскапување на горивата

  Македонијапред 24 часа

  Четврта сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Гостиварпред 1 ден

  Во Бигорски почнува Богојавленското празнување, крстот на Водици ќе се положи во Радика

  Македонијапред 1 ден

  Избрана новата Влада

  Македонијапред 6 дена

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Кафе бар BABY BLUE во Гостивар блеснува во нов сјај – отворање утре!

  Вестипред 5 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 7 дена

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 2 недели

  Физичка пресметка на ски-терените на Бистра, две лица потешко повредени

  Гостиварпред 2 недели

  „Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 3 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 7 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 12 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена