Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Ова се најлуксузните летни одмаралишта на Медитеранот

Објавено

на

  Медитеранската област е позната по големото крајбрежје, прекрасното Средоземно море, како и медитеранската клима, која местата сместени покрај море ги прави совершена летна дестинација. Медитеранските летувалишта претставуваат омилена дестинација за летување на туристите од Европа, но и од целиот свет. Сепак, со оглед на тоа дека Средоземно море излегува на многу држави, огромното крајбрежје претворено во одмаралишта и најразлични културни и историски обележја, тешко е да се одлучи кое место да се избере за одмор.

  Ако сте во потрага по луксуз, на Медитеранот го има во изобилство. Одлучивме да ви олесниме во потрагата и претставиме неколку најлуксузни летувалишта на Медитеранот, каде можеби ќе уживате, уште ова лето.

  Капри, Италија – местото каде се спојуваат италјанскиот шарм и луксуз

  Капри е фотогеничен италијански остров, сместен на преубавиот Неаполски залив, до кој може да стигнете само со траект, (се разбира можете и со приватна јахта или хеликоптер). Капри не е случајно познат како омилена летна дестинација на светскиот џет-сет. За луксузот на ова летувалиште доволно е да се спомене дека е омилена место на Џеки Кенеди Оназис.

  Софистициран и шармантен, со посебен италјански шмек, Капри, веќе на прв поглед на неверојатните пејсажи остава без здив. Доколку сакате да го почувствувате вкусот на максималниот луксуз, изберете го Capri Tiberio Palace Hotel (5*), каде може да уживате во совршено изладен шампањ, на тераса со поглед на Средоземно море.

  Порто Монтенегро – место од соништата за секој јахташ

  Кога станува збор за луксуз на Медитеранот и во наша близина пости место кое се носи со врвните дестинации. Порто Монтенегро, во делот на Тиват, крајбрежното црногорско гратче, се искачи на самиот врв на скалата на луксузот. Како и самиот назив кажува, пред се претставува пристаниште, но во својата целина ги има си потребни работи, за оние кои ќе се укотват со своите јахти и може да ги посакаат.

  Сопствениците на јахти, Порто Монтенегро со задоволство го посетуваат од самиот почеток на сезоната и уживаат во придобивките кои ги нуди овој комплекс. Од ужување во пијалоци во Yacht Club, преку обиколка на Наутичкиот музеј, дегустација на импресивни морски плодови во некој до рестораните, Порто Монтенегро претставува место од соништата за секој јахташ. Луксузните апартмани во Црна Гора се грижат гостите да уживаат во луксузот и при смештајот.

  Монако, Француско крајбрежје – гламур на секој чекор

  Монако, познат и како втора најмала држава на светот, се наоѓа на Азурното крајбрежје и припаѓа на славната, луксузна Француска ривиера. Сигурно веќе сте слушнале за ова гламурозно место, ако не поради нешто друго, тогаш благодарејќи на Гранд При престижната трка во Формула 1.

  Шетајќи низ Монако, со сигурност ќе наидете на некој светски познат глумец, бизнисмен или некоја друга популарна ѕвезда и тоа не треба да ве чуди – светскиот џет-сет не може без Монако, а најчесто времето го поминуваат на своите јахти, во казината, прошетки низ градот и покрај самото крајбрежје.

  Сен Тропе – омилена дестинација на Викторија и Дејвид Бекам

  На гламурозниот и величествен Азурен брег, Сен Тропе е посебно популарен. Подсетува на Монако, како и сите луксузни крајбрежни места во Франција, па безбројните јахти, тиркизното море, со рестораните и хотелите од највисок ранг, се неговите главни карактеристики.

  За разлика од Монако, Сен Тропе повеќе го посетуваат парови, па таму секогаш може да се видат Викторија и Дејвид Бекам, Бејонсе и Џеј Зи, Анџелина Џоли и Бред Пит (пред разводот) беа редовни посетители на ова место, како и многу други популарни парови. Задолжително кога ќе ве води патот натака, да ја посетите плажата, Plage de Pampelonne, која е позната по ексклузивните приватни клубови и пространството од најситен бел песок.

  Санторини, Грција – спој на бели луксузни куќи и сино море

  Уште една летна дестинација која изобилува со луксуз во нашето соседство, овој пат во Грција. Позната по големиот број на острови и најубавите плажи на светот, цела Грција е исклучиво привлечна за туристите, посебно за оние кои се во потрага по луксуз.

  Санторини е еден од тие луксузни острови во Грција, а толку е убав што се наоѓа меѓу најфотографираните летни туристички места на светот. Белите куќи и тиркизната боја на морето, со најдобрите грчки специјалитети и вина целото уживање во посетата на Санторини го прават неверојатно луксузно искуство.

  Ако се уште сте по потрага по луксузна дестинација на Медитеранот, се надеваме ви помогнавме во изборот, било кое место да посетите, со сигурност нема да се покаете.

   

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 39 минути

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Гостиварпред 1 час

  Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

  Вестипред 3 часа

  Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

  Гостиварпред 16 часа

  Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

  Македонијапред 17 часа

  Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

  Вестипред 20 часа

  Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

  Гостиварпред 21 час

  10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

  Гостиварпред 22 часа

  Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

  Гостиварпред 22 часа

  Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

  Македонијапред 23 часа

  Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

  Вестипред 24 часа

  Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

  Технологијапред 1 ден

  Пазарот на криптовалути во надолна линија – Инвеститорите трпат загуби

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Занимливостипред 6 дена

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена