Поврзи се со нас

Гостивар

Ова се најсреќните гостиварци кои до сега го фатија крстот на Водици (фото)

Во Гостивар годинава по шести пат ќе се одржи манифестацијата Богојавление Водици, со положување на светиот крст во водите на реката Вардар. Традицијата на ваквото одбележување на празникот во градот, беше возобновена во 2015-та година, по скоро седум децении пауза.

Во литијата и на чинот на осветување на водите и положување на крстот во Вардар, секоја година присуствуваат илјадници верници од Гостивар и гостиварско.

На ден пред Водици, се потсетуваме на најсреќните кои до сега го фатија крстот во Гостивар.

Светиот крст се најде во рацете на:

Дарко Лавдинов (2015),

Горан Божиновски (2016),

Павел Давидоски (2017)

Душко Милошески (2018).

Панче Ѓурчиновски (2019)

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!