fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Ова сигурно не го знаевте: Што се може да направи чудесниот прашок за пециво

Објавено

на

Сите го имаме во кујната, но не го користиме доволно.

Прашокот за пециво е неизоставна состојка во колачите, но тој има и друга намена во домаќинството, којашто е многу корисна. Еве 5 неверојатни трикови за користење на прашокот за пециво:

Ги избелува забите

Ставете малку од прашокот за пециво на четката за заби и истријте ги. За да не ги оштетите забите, овој метод практикувајте го еднаш неделно.

Ги уништува непријатните мириси

Дали фрижидерот непријатно ви мириса? Мирисите лесно ќе ги неутрализирате, доколку во фрижидерот чувате една шолја со прашак за пециво. После два месеци, ставете нов прашок за пециво.

Дава сјај на косата

Регенаторите и другите препарати, можат да се задржат во косата и да и наштетат на коренот и да и го одземат сјајот. Ставете четвртина прашок за пециво во шампонот и можете да бидете сигурни дека сите штетни остатоци ќе бидат елеминирани.

Ги брка мравките

Прашокот за пециво може да послужи и како биолошко средство за уништување на инсекти. Истурете го прашокот на местото каде што се појавуваат мравки и тие ќе избегаат.

Ги чисти дамките од чајот

Не можете да ги отргнете дамките од чај од вашите шолји? И за тоа постои решение. Ставете малку прашок за пециво на крпа и со кружно движење, избришете ја внатрешноста на шолјата.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!