Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Оваа храна не смеете да им ја давате на кучињата

Објавено

на

  Многу луѓе и покрај предупредувањата на ветеринарите, на своите кучиња им ја даваат истата храна која и самите ја јадат. Меѓутоа, таквата исхрана може многу лошо да делува на здравјето на домашните миленици.

  Во неодамнешната студија е откриено дека ксилитолот, кој обично се наоѓа во гумите за џвакање и путерот од кикиритки, може да наштети на кучињата многу повеќе и од чоколадо. Ксилитолот е кристализиран јаглен хидрат. Често се користи како замена за обичен шеќер бидејќи не го подигнува нивото на шеќер во крвта.

  Според експертите Д-р. Голдстеин од Animal Medical Center од Љу Јорк и Д-р. Едвардс од Hope Veterinary Clinic, постои храна која не би смееле да им ја даваме на кучињата бидејќи од неа можат и да умрат.

  Еве која храна кучињата никако не смеат да ја јадат:

  – Семки и јадро од јаболко. Истите можат да предизвикаат ширење на зеницата, потешкотии во дишењето, па дури и смрт;

  – Кокос и кокосово масло. Предизвикуваат дијареа;

  – Авокадо. Авокадото содржи персин, токсична супстанција која може да предизвика повраќање и дијареа;

  – Грозје. Предизвикува пореметување во работата на бубрезите;

  – Кромид и лук. Предизвикуваат анемија и слабокрвност;

  – Недоволно зготвено месо и коски. Месото во таква состојба може да содржи бактерии како што се салмонела и ешерихија коли;

  – Камилица. Покрај повраќање и дијареа, чајот од камилица може да предизвика и дерматитис;

  – Сол. Поголема количина на сол предизвикува жед, депресија, дијареа и повраќање;

  – Чоколадо. Тоа може да предизвика жед, дијареа, повраќање, забрзана работа на срцето, па дури и смрт;

  – Кафе и кофеин. Истите симптоми како и со чоколадо;

  – Сирови јајца. Предизвикуваат кожни проблеми. Опасни се поради бактерии;

  – Алкохол. Доколку на кучето му дадете алкохол истиот може да предизвика дијареа, повраќање, депресија, потешкотии со дишењето, кома и на крајот смрт.

   

  Во соработка со Е наука

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 39 минути

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Спортпред 2 часа

  Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

  Вестипред 3 часа

  Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

  Македонијапред 3 часа

  Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

  Здравје и убавинапред 4 часа

  Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

  Македонијапред 17 часа

  Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

  Гостиварпред 18 часа

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 21 час

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Македонијапред 21 час

  Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 21 час

  Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

  Гостиварпред 23 часа

  Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

  Македонијапред 23 часа

  ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

  Вестипред 24 часа

  Во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 3 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 2 недели

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Вестипред 4 дена

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 3 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена