Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Овие намирници го подобруваат вашето расположение

Кога ви е потребен поттик, овие девет намирници го подобруваат расположението во истиот момент.

Судејќи според последните испитувања, некои намирници имаат готово ист ефект како антидепресивите. Нутриционистите се сигурни дека баш овие пет намирници може да ви помогнат да се чувствувате фантастично.

Заклучок, до подобро расположение преку храна, одлична идеја!

Црно чоколадо

Покрај тоа што е многу вкусно, темното чоколадо има високо ниво на магнезиум – минерал кој ги смирува мускулите и ја намалува болката. Покрај тоа, исто така содржи триптофан, кој помага да се намалат симптомите на депресија.

Лосос

Лососот и оревите се намирници полни со омега-3 незаситени масни киселини, кои меѓу другото, помагаат во борбата против депресија и промени на расположението. Исто така, тие ја подобруваат меморијата и зголемуваат концентрацијата.

Спанаќ

Овие зелени листови содржат фолна киселина која го подобрува вашето расположение. Таа е антиоксидант кој работи на заштита на мозочните клетки од слободните радикали кои придонесуваат за губење на енергија и пад на расположението.

Пилешко

Овој вид месо содржи Б12, витамин кој го смирува вашето тело. Недостаток на витамин Б12 може да ве направи нерасположени и уморни.

Тофу

Иако самиот тофу и не е баш највкусен, во супи или со помфрит може да биде вкусен. Неговите состојки помагаат да се елиминира напнатоста, да се опуштат мускулите и помага да се смирите.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!