Поврзи се со нас

Технологија

Овие се десетте мобилни телефони кои некогаш ни причинуваа задоволство

Објавено

на

Откако за прв пат разбравме што значи да имаме мобилен телефон, произведени сѐ уште многу смартфони. Сепак, овие десет ќе ги паметиме затоа што беа различни од овие денес.

Motorola StarTAC

Претставена е во 1996 година, Motorola StarTAC беше првиот мобилен телефон на преклоп во облик на школка. Имаше монохроматски дисплеј, батерија со капацитет од 5.000 mAh, поддршка на 2G мрежа и вибрации.

Nokia 3310

Нема преглед во историјата на мобилните телефони каде Nokia 3310 нема да го најде своето место. Исклучително цврст и отпорен мобилен телефон, претставен во 2000 година. Имаше игра Snake II!

Nokia 1100

Иако не толку познат модел како 3310, Nokia 1100 од 2003та година е секако помеѓу најпродаваните мобилни телефони на сите времиња. Едноставен дизајн, издржлива батерија и сопствена колекција на рингтонови, како и вградена батериска светилка.

Ericsson T28

Ericsson T28 е претставен во 1999 година. Со своите 83 грама беше најтенкиот мобилен телефон во своето време. Можност за 250 контакти, играње Tetris и Solitaire, како и составување на сопствена мелодија.

Nokia N-Gage

Најверојатно беше првиот мобилен телефон кој воедно беше и гејмерска конзола. Nokia N-Gage имаше звучници и микрофони од левата и десната страна, наместо на горниот и долниот дел и оперативен систем Symbian. Премногу добар за играње и покрај релативно малиот екран.

Apple iPhone

Првиот iPhone на Apple беше мобилен со кој Стив Џобс во 2007 година ја започна ерата на паметни телефони. Телефон кој промени се што знаевме за мобилните телефони дотогаш.

Nokia N95

Ако воопшто ајфонот од тоа време имаше конкуренција, тоа беше Nokia N95. Исто така се појави во 2007 година со уникатен двонасочен механизам со кој се пристапува до нумеричката тастатура или типките за пуштање на мултимедијални содржини. Покрај тоа имаше 5 мегапикселна камера на задната страна, bluetooth i Wi-Fi.

HTC Dream

Дури денес HTC е сенка на некогашниот гениј. Неговиот модел Dream беше првиот комерцијално достапен уред кој го користеше оперативниот систем на Google, Android (Release 1.6 Donut). Покрај тоа, имаше целосна тастатура, скриена под екранот на извлекување и 256 MB вградена меморија, 192 MB RAM меморија и батерија со капацитет од 1.150 mAh.

Samsung Galaxy Note

Galaxy Note се појави во 2011 година со голем екран, чувствителен на допир со дијаметар од 3,5 инчи и дигитален молив. Со овој телефон започна трката со големите екрани.

Motorola Moto G

Moto G беше паметен телефон кој почна да ги менува нашите очекувања кога се работи за средните и ниските цени на паметните телефони. Претставен во 2013 година, одлично дизајниран и исклучително брз.

Во соработка со Е наука

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Вработените во МВР денес ќе добијат К-15

Занимливостипред 2 часа

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 3 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 15 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 19 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 21 час

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 24 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 1 ден

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена