fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Овој зелен напиток е мелем за желудникот

Објавено

на

Непријатната надуеност во стомакот, гасовите и чувството на притисок во желудникот може да ги снема, со конзумирање на напиток кој се подготвува едноставно и брзо. Доколку не можете да одолеете на храната и често ви се случува да претерате, запаметете го добро рецептот за зелениот смути – мелем за желудник.

Состојки:

100 гр. свеж спанаќ

30 гр. свежо нане

100 гр. ананас

2 лажички мед

малку ѓумбир, куркума и 200 мл. вода

Подготовка: Најлесна на свет. Сите состојки заедно се блендираат додека не се добие изедначен напиток.

Совет:Најдобро е да се испие еден од два часа по оброк.

Секоја состојка си има своја улога. Спанаќот е богат со железо, витамини А и Ц кои благотворно делуваат на окрепување на организмот. Ананасот го олеснува разградувањето на храната и го забрзува метаболизмот. Нането и куркумата се познати природни „седативи“ за системот за варење. Ѓумбирот ја неутрализира киселината.

 

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Гостиварка го пријавила партнерот за напад и обљуба

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!