fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Овошје кое помага при намалување на холестеролот и крвниот притисок

Објавено

на

  Ова овошје е богато со минерали како што се калциум, цинк, калиум, селен, железо и бакар. Исто така ова е овошје кое му дава дополнителна енергија на нашиот организам во текот на овие зимски месеци.

  Сувите смокви се богати со минерали, витамини и антиоксиданси. Од друга страна, важно е да се знае дека тие имаат значително повеќе калории од свежото овошје.

  И свежите и сувите смокви содржат значителни количини на витамини од групата Б, како што се ниацин, пиридоксин, пантотенска киселина и фолна киселина.

  Овие материи, кои ги има во изобилство во смокви, учествуваат во метаболизмот на јаглехидратите, протеините и мастите. Витамините од Б-комплексот се особено важни за функцијата на мозокот, особено за доброто расположение.

  Сувите смокви се богати со минерали како што се калциум, цинк, калиум, селен, железо и бакар. Железото и бакарот се потребни за создавање на црвените крвни зрнца, додека калиумот е важна компонента на клетките и телесните течности и помага во регулирањето на отчукувањата на срцето и крвниот притисок.

  Според нутриционистите, смоквите можат да помогнат при неколку здравствени проблеми:

  Спречуваат запек

  Како што тврдат нутриционистите, во три овошки од смокви можеме да најдеме дури пет грама природни влакна. Високата концентрација на природни влакна во смоквите ќе помогне во здравата функција на цревата и ќе овозможи редовно варење и подобар метаболизам.

  Смоквите можат да помогнат во намалувањето на холестеролот во крвта

  Смоквите содржат пектин, природно влакно кое лесно се апсорбира и поминува низ дигестивниот тракт, а со тоа го отстранува вишокот холестерол и го пренесува во екскреторниот систем за да се елиминира од телото.

  Помагаат за намалување на крвниот притисок

  Смоквите имаат високо ниво на калиум и низок натриум, па затоа се совршен борец против високиот крвен притисок. Тоа ги прави и релаксирачка храна, па поволно делуваат на нашите нерви помагајќи ни да се смириме на природен начин.

  Покрај овие здравствени проблеми, смоквите можат да бидат корисни и за зајакнување на коските, лекување изгореници и рани, контролирање на дијабетесот и отстранување на плускавци.

  Сувите смокви се одлична, здрава ужина која ќе ве засити и ќе ви даде дополнителна енергија.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Технологијапред 6 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 8 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 9 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 10 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 12 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 13 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 14 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 15 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 16 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 17 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 18 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 19 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 20 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена