fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Овозможена електронска проверка на предметите за приватизација на градежно земјиште

Објавено

на

Пуштена е во функција електронска платформа, privatizacija.finance.gov.mk преку која граѓаните и фирмите можат да се информираат до каде е нивниот предмет за приватизација во Управата за имотно правни работи. Од Министерството за финансии велат дека на овој начин граѓаните и фирмите добиваат нова и подобра услуга од Управата, се подобрува ефикасноста на Управата и се изврши дигитализација на процесите.

„Постапката за користење е многу едноставна. Се што ви треба од податоци се архивскиот број на предметот, кога е поднесен, катастарската парцела и општина каде е поднесен. Доколку не ја знаете катастарската парцела или општината, доволно е само да го внесете својот матичен број или даночен број во случај на правно лице. Софтверот потоа на вашиот е-маил доставува податоци до каде е вашиот предмет“, изјави на презентацијата на платформата, министерот за финансии Драган  Тевдовски и посочи дека засега на платформата се внесени предметите од 2018 и 2019 година, додека во рок од една година ќе се внесат и сите предмети.

Според директорката на Управата, Шасине Касами платформата е само еден од чекорите кои институцијата ги презема во насока да биде ефикасна, модерна и ориентирана кон граѓаните и фирмите.

„Порталот за проверка на статус на предмети за приватизација е направен во рамки МИС системот, изработен во 2013 година со поддршка на проект од Светска банка. Иако и тогаш постоела опција да се направи ваква платформа, таа можност не била искористена. Ние ја искористивме оваа можност за да им понудиме подобра услуга на граѓаните. Наша цел е да бидеме ефикасна Управа, која ќе им служи на граѓаните и фирмите и ќе понуди квалитетна услуга“, рече Касами и посочи дека се работи на решавање на поднесените предмети за приватизација и дека од 310.000 поднесени, останати се околу 90.000 предмети за решавање.

 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 3 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 5 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 6 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 7 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 9 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 9 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 10 часа

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 10 часа

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!