Поврзи се со нас

Вести

Пад на цените на суровата нафта на светскиот пазар

Објавено

на

Цените на нафтата паднаа за повеќе од еден процент во вторникот, а падот продолжи и утрово. На падот на цената на нафтата главно влијаеше Кина со неочекувано намалување на каматните стапки и забавување на економијата.

Фјучерсите на нафтата брент во вторникот загубија 1,5 отсто или 1,32 долари за барел, додека американската сурова нафта WTI падна за 1,8 отсто или 1,52 долари за барел. Денска наутро нафтата брент се тргуваше по цена од околу 85 долари за барел, а нафтата WTI околу 81 долар за барел, покажуваат податоците на специјализираниот портал Oil Price.

Во изминатите седум недели, растот на цената на нафтата беше поттикнат од доброволното намалување на производството од страна на Саудиска Арабија и Русија, кои се дел од групата ОПЕК +, чии членки го ограничуваат производството за да одржат профитабилно ниво на цените.

За падот на цената на нафтата придонесува и нестабилноста на банкарскиот сектор, откако агенцијата „Fitch Ratings“ ги предупреди американските банки, вклучително и JP Morgan Chase, дека може да им го намали рејтингот. Кога банкарскиот сектор е разнишан, тогаш нафтениот пазар станува несигурен, велат аналитичарите.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена