fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Паднаа првите казни во Гостивар за неносење маски на отворено

Објавено

на

Од самиот почеток на пандемијата, полицијата секојдневно спроведува контроли околу почитувањето на мерките за заштита од коронавирус. Од пред два дена, со воведувањето на задолжително носење маска и на отворено, опфатени се и вакви контроли. На подрачјето на Гостивар веќе „паднаа“ и првите казни за граѓани кои не ја почитувале оваа нова мерка, потврдија за Gostivarpress.mk од СВР Тетово.

Според нивните податоци, во изминатото деноноќие во Гостивар вкупно биле казнети 31 лице, кои не носеле заштитна опрема на носот и устата. Дел од санкционираните биле без маски на отворен простор. Во Тетово бројката е многу поголема. Со казни се соочиле вкупно 108 граѓани.

Казните се во висина од 20 евра.

Носењето маска на отворено не е задолжително едонствено при спортување на отворен простор, при возење во приватно патничко возило, ако возачот е сам или со лице со кое живее во заедницата, при престојување во двор во семејна куќа со лица од истата семејна заедница, или во угостителски објект каде се применуваат специфичните протоколи за заштита.

Mаска на отворено, исто така не се носи ако се користи друг тип на заштитна опрема специфична за определено работно место, ако лицето е помладо од 6 годишна возраст и ако лицето има специфична здравствена состојба, поради што носењето на лична заштита на лицето би било проблематично.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!