fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Пандемијата ги намали приходите во општинскиот буџет на Гостивар

Објавено

на

Коронакризата ги намали приходите во општинскиот буџет на Гостивар. Реализацијата на буџетот во првата половина од годината е околу 45%, што според одговорните за финансии во локалната самоуправа е задоволително ниво. Сепак, пандемијата резултира со пониска наплата на даноците и таксите, а недоаѓањето на печалбарите е удар плус врз јавните пари.

„Постојано правиме анализи и ја разгледуваме состојбата. Факт е дека пандемијата влијае негативно, граѓаните се финансиски погодени и помалку ги подмируваат обврските. Исто така печалбарите не дојдоа, општината во летните месеци обично има најголем износ на наплата на такси и даноци, а годинава имаме намалување во тој поглед.“, рече Садри Елези, раководител на Секторот за финансии

Најголем процент на реализација на буџетот во првите шест месеци има кај дотациите од државата и кредитите.

„Од 1 милијарда 112 милиони денари планирани, реализирани над 500 милиони. Основниот буџет има реализација од околу 42%, самофинансирањето 45%, дотациите се со најголем процент на реализација затоа што тоа се пари кои дирекно доаѓаат од државниот буџет, кредитите се со над 82%.“, рече Елези.

Се очекува негативните економски ефекти од коронакризата да се чувствуваат уште долго. Полнењето на општинскиот буџет во делот на самофинансирањето, ќе зависи од  финансиската моќ на граѓаните и инвеститорите. Ако се наплатат побарувањата, општината ќе има и плус пари за планирање на капитални инвестиции, оценуваат од секторт за финансии.

Кварталниот извештај за буџетот на Општина Гостивар ќе се најде на дневен ред на седницата на Советот, што ќе се одржи следната недела.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!