Поврзи се со нас

Гостивар

Панел во Гостивар: Младите да ги заменат телефоните со природа и читање

Објавено

на

Неконтролираната употреба на мобилни телефони, таблети, лап топи и слично носи големи последици по менталното и физичкото здравје на младите, алармираа стручните лица на денешната панел дискусија која се одржа во Гостивар. Настанот беше наменет за средношколци од гостиварските училишта, а го организираше општинскиот Сектор за социјални дејности.

„Таа поврзаност кон дигиталната технологија кај младите има големи ризици за здравјето. Замислете колку што имаат контект секојдневно со мобилните телефони, толку да имаат контект со цвеќе, со природата, со некоја книга, со реалноста. Тој виртуелен свет го пасивизира човекот. Посбено младите, ги прави анксиозни, подложни на стрес, депресија. Тие едноставно се преокупирани со технологијата и социјалните мрежи и тоа треба да се менува, да се контролира“, истакна психологот Муса Мусаи.

За последиците од секојдневното претерно користење на дигиталните уреди на дискусијата зборуваше Валбон Лимани, како лекар по професија.

„Негативните ефекти се бројни и овде сме да им ги предочиме на учениците од средните училишта. Посебно сакаме да нагласиме дека треба да се подигне свеста кај нив за помалку да ги користат мобилните телефони и сличните уреди. Кога зборуваме за последиците, ги има од сите аспекти. Ќе ги споменеме дебелината, проблеми со видот, ‘рбетниот столб и слично.“, рече Лимани.

Со денешната панел дискусија беа опфатени средношколците од албанските паралелки, а организаторите најавија дека ваков настан ќе се одржи и за учениците од македонските паралелки.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена