Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Паника меѓу лекарите: Гледањето во екран остава последици кај најмладите

Објавено

на

  Оваа сцена може да се види се почесто, особено за време на патувањата. Француските педијатри и психолози, пак, покренаа предупредување и рекоа дека поставувањето на мали, предучилишни деца пред екраните претставува закана за нивното ментално здравје.

  Лекарите кои секојдневно работат со деца од предучилишна возраст тврдат дека постоjат индикации односно, напуштањето на детето пред тактилниот екран што го апсорбира целото внимание и целосно го изолира од околината, предизвикува бројни нарушувања на функцијата на мозокот. Родителите треба да бидат загрижени дека детето е мирно и не ги “мачи”, велат експертите.

  Француските експерти излегоа во јавноста со информации за односот меѓу нарушувањата поврзани со аутизмот кај децата и времето поминато пред екраните на разни апарати.Уште во 2009 година, француската управа за јавно здравје издаде препорака дека децата под три години не треба да поминуваат време пред екрани од секаков вид.

  Во 2013 година, Француската академија објави студија која е сеуште во сила и е мета на тешки критики. Имено, оваа студија тврди дека тактилните таблети се корисни за развојот на сетилата и моториката кај децата. Здружението на француски педијатри не оди многу подалеку со изјава дека ”таблетите не треба да се користат пред третата година”.

  Мобилен за смиреност

  Речиси половина од француските родители изјавиле дека за да ги смират своите деца (помлади од три години), им даваат мобилен телефон. Повеќе од половина од младите деца под три години поминуваат најмалку половина час неделно пред интерактивниот екран.

   Се почесто може да се слушне дека бројот на децата со аутизам расте, дека има се повеќе и повеќе “хиперактивни” деца кои треба да земаат лекови за спиење!
  Д-р Диканда предупреди дека овие деца често ги дијагностицираат со “аутизм”, иако тие не се навистина болни од оваа болест.

  – Се покажа дека е доволно да се укине повеќечасовното гледање во екранот, бидејќи децата кои имаат големи тешкотии често поминуваат 6 до 12 часа дневно пред екранот – вели д-р Диканда.

  Голема паника во француската јавност предизвика текстот објавен во парискиот портал “Mondu”, кој започнува на следниот начин:

  – Вниманието на децата е целосно насочено кон екранот. Во такви услови, родителите и децата не разменуваат доволно ставови и не можат да ја градат својата врска – пишува во текстот на француските експерти.

  Тие предупредуваат дека во таков случај, мозокот на децата не може нормално да се развива, бидејќи истражувањето на објектот околу него е запрено поради екранот што го привлекува вниманието, детето е принудено да се откаже од своето истражување и еколошко тестирање, што е доволно за да се одложи развојот на говор и општ развој на детето.

  Децата кои заради приврзаноста со екранот обично не прозборуваат како што треба и до четвртата година од нивниот развој, дури и кога некој ги нарекува според нивното име.

  Тие не можат да гледаат во лицето кое ги адресира или субјектот што го прикажуваат, само можат да гледаат во екранот на таблетот. Тие не можат да комуницираат со животната средина, ниту со други деца.

  Списанието “Сајантифик рипорт” објави анкета на експерти од лондонскиот универзитет кои покажаа дека изложувањето на тактилен екран кај децата на возраст од шест до 36 месеци предизвикува намалување на квалитетот на спиењето. Со тоа се појавува оштетување во формирањето на мозокот и невронските врски кои се градат додека детето спие.

  Превенција во четири чекори

  Психолог Сабин Дифло објави програма за превенција во наречена “четири чекори”: не се вклучува екран во текот на утрото, ниту за време на оброкот, ниту во детската соба, ниту пред спиење.

  Тој со уште девет доктори и психолози, објави текст со предупредување, по што здравствените власти во Франција се согласија да започнат кампања на државно ниво. На сите лекари и педијатри ќе им бидат испратени инструкции за поставување на прашањата за екран во домот при преглед на децата.

  Експертите сметаат дека со тоа ќе им помогнат на родителите да бидат повеќе свесни за опасностите од изложување на малите деца пред екраните.

   

  Во соработка со Е наука

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 2 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 4 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 6 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 8 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 9 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 9 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 10 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 12 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 13 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 14 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 15 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена