Поврзи се со нас

Гостивар

Пари од буџетот на Општина Гостивар за спортски клубови, погодените во земјотресот во Турција…

Објавено

на

Доделувањето на финансиски средства беше во средиште на денешната седница на Советот на Општина Гостивар, 19-та по ред на овој состав. Советниците едногласно изгласаа одлука за издвојување 300.000 денари од општинскиот буџет како помош за погодените во катастрофалниот земјотрес во Турција. Предлогот дојде на иницијатива на градоначалникот Арбен Таравари, кој од говорницата повтори дека Гостивар сочувствува со турскиот народ и природната непогода што ги снајде и во знак на солидарност подава рака во рамки на своите можности.

Од ставката во буџетот на Општина Гостивар наменета за поддршка на спортот, пари ќе им бидат доделени на спортските клубови. На седницата денес усвоени беа одлуки со кои ФК Гостивар треба да добие 450.000 денари, КК Гостивар 700.000 денари, а одредени финансии ќе добијат и ФК Арсими-Чегране, Шаховскиот клуб Гостивар, Параглајдинг клубот Кондор и Ракометниот клуб Јехона. Како што појасни претседателот на Советот, Валбон Лимани се очекува со ребалансот на буџетот спортот да биде поддржан дополнително.

На седницата, беше изгласана и одлука за доделување средства на ГАКУД „Браќа Ѓиноски“.

Советниците ја усвоија и годишната сметка на општината за 2022-ра, извештаи и програми врзани со работата на јавните претпријатија, како и неколку одлуки од урбанизам.

Советот на денешната седница, исто така го прогласи градоначалникот на Тирана, Албанија Ерион Велиај за почесен граѓанин.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 6 часа

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот

Гостиварпред 7 часа

Расправија за паркинг во Гостивар завршила со напад

ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

ДИК ги усвои Кодексот и Упатството за набљудување на претседателските и парламентарните избори

Гостиварпред 9 часа

„Врие“ од револт кај граѓаните од Бањица: Под шатори ќе спиеме на нивите, ја бараме ветената средба со Владата

Гостиварпред 10 часа

Петрова во Гостивар на средба со сметководители и посета на Управата за имотно правни работи

ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

Утре почнува јавниот увид во Избирачкиот список

Видео емисиипред 12 часа

Фејзи и Ѓурчиновска: Поголема поддршка, обуки и информираност за руралните жени!

Вестипред 13 часа

Одржан молебен на гробот на Св. Кирил во Рим

Македонијапред 15 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена