fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Пари за училиштата за мултикултурни проекти

Објавено

на

Министерството за образование и наука објави јавен повик за доделување на грантови за основните и средните училишта кои ќе реализираат, заеднички ученички активности кои придонесуваат за развој и унапредување на мултикултурализмот, меѓуетничката  интеграција и толеранцијата. Активностите можат да се реализираат самостојно во училиште во кое наставата се реализира на повеќе наставни јазици или во партнерство со друго училиште.

„Ова се прави со цел промовирање на добрите практики за активности во кои се негуваат хармонични односи кои се темелат на  почитување на разликите а притоа градејќи  едно мултиетничко и мултикултурно општество со што се овозможува градење на современи, успешни и ефективни воспитно-образовни установи кои ќе ги промовираат мултиетничките и мултикултурните вредности, индивидуализираниот пристап кон учениците, позитивна емоционална клима и конструктивна повеќенасочна комуникација во пријатен и поттикнувачки училишен амбиент“, соопшти МОН.

Грантови во висина до 30.000 денари ке бидат доделени на 95 училишта (70 основни училишта и 25 средни училишта) кои ќе бидат селектирани со рангирање од Комисија за вреднување на апликации согласно одредените критериуми.

Јавниот повик трае до 3 декември.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!