Поврзи се со нас

Вести

Парите од МојДДВ за второто тримесечје ќе се исплаќаат во февруари

Управата за јавни приходи соопшти дека исплатата за второто тримесечје од МојДДВ за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица, ќе стартува во февруари 2020 година. Второто тримесечје ги опфаќа октомври, ноември и декември 2019-та. Во тој период, заклучно со 30 декември скенирани биле 28.948.878 фискални сметки, со остварен промет од 14.301.474.854 денаривкупен ДДВ – 1.554.510.671 денариа повратот од 15% е во износ од 233.176.601 денари или 3.791.000 евра.

Притоа, од УЈП информираат дека за првото тримесечје од МојДДВ, за коешто исплатата започна во декември 2019 година, исплатен е поврат  кај 144.601 граѓани кои во апликацијата МојДДВ внеле валидни трансакциски сметки, во износ од 155.244.780.00 денари.

За граѓаните кои во апликацијата МојДДВ внеле погрешна трансакциска сметка и направиле корекција, информираат дека исплатата ќе се случи во понатамошниот период. Воедно, апелираат корисниците кои не внеле трансакциска сметка, тоа да го направат, по што ќе следува исплатата на повратот.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!