fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Парите собрани на Водици донирани за манастирот во Циглана

Објавено

на

Средствата кои беа собрани од светиот крст на Водици во Гостивар, одат за изградба на манастирот „Свето Преображение Христово“ во населбата Циглана. Според обичаите,  граѓаните, го даруваат момчето што го фаќа крстот. Годинава тоа беше Павел Давидоски, кој заедно со другите учесници и Иницијативниот одбор за прослава на празникот, решиле парите да бидат донирани за светилиштето.

„Фаќањето на крстот значи голема среќа и тоа за мене е нешто свето. Затоа сакав да ги наменам парите од граѓаните, токму за некоја убава цел, за нашиот манастир. Мислам дека секој што е во можност треба да помогне за неговата доизградба.“, вели Павел.

Камен темелникот на новиот манастирот во Циглана, беше поставен во октомври 2014-та година. Објектот, кој е прв православен храм во Гостивар после еден век, се гради со доброволни прилози од граѓаните.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!