Поврзи се со нас

Занимливости

Париз: Не можат во ресторан, ама „шефот“ може да дојде дома и да готви за само 170 евра по лице

Објавено

на

  Парижаните копнеат за квалитетни оброци, откако пандемијата на коронавирус ги затвори рестораните, најдоа алтернатива – приватни готвачи подготвуват и служат храна во нивните домови.

  Фатиха Ел-Кадуи, професионална готвачка која работи приватно, преку резервации, ги носи своите состојки во домовите на клиентите и ја користи нивната кујна за да подготвува и да им служи ресторански јадења, пренесува Ројтерс.

  Беше зафатена и пред пандемијата, но сега, како што вели, мора да одбие околу 30 резервации месечно.

  „Има многу голема побарувачка, бидејќи овие луѓе одеа во ресторани дури и повеќе од три пати неделно.

  Ресторани и готвачи ширум светот смислија креативни начини да продолжат да работат за време на пандемијата што ја уништи нивната индустрија. Некои прават високо квалитетни оброци за достава, додека други нудат часови за готвење на социјалните мрежи.

  Според Организацијата за економска соработка и развој, Французите поминуваат повеќе време од која било друга развиена земја, јадејќи и пиејќи, па затворањето на рестораните особено ги погодува. Поединци дури и се оглушиле од ограничувања поради коронавирусот. Минатиот месец полицијата фати повеќе од 110 лица како јадат во таен ресторан во Париз.

  Ел-Кадуи вели дека постапува во согласност со правилата, не прифаќајќи да работи на места каде има повеќе од шест лица и не работела по 19 часот, за време на полицискиот час.

  Сепак, нејзината услуга не е достапна баш за секој парижанец – ручекот подготвен од Ел-Кадуи во домот на клиентот, чини 170 евра по лице.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 5 часа

  Вакцинација против ковид и во домашни услови, закажување од понеделник

  Гостиварпред 5 часа

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 13 часа

  Нови 37 случаи на Ковид-19, оздравени десет пациенти

  Гостиварпред 13 часа

  Приведен дилер од Гостивар

  Гостиварпред 14 часа

  Превентивна акција на полицијата во Гостивар за поголема безбедност на пешаците, велосипедистите, мотоциклистите

  Еден ден со..пред 18 часа

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Здравје и убавинапред 19 часа

  Намирница полна со протеини и одлична за нашето здравје

  Спортпред 1 ден

  Свечено отворени 32. Летни Олимписки Игри

  Гостиварпред 1 ден

  Владиката Јосиф го посети гостиварскиот муфтија Сабахудин еф. Зендели

  Гостиварпред 1 ден

  Бројот на заразени се зголемува, денеска регистрирани 36 случаи, во Гостивар двајца нови

  Гостиварпред 2 дена

  Физички напад ноќеска на улица во Гостивар

  Гостиварпред 2 дена

  Малолетник од Врапчиште пријавен за исчезнат

  Гостиварпред 2 дена

  Залутан куршум оштетил автомобил во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 1 недела

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Приведена жена која извршила кражба во продавница во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Загина велосипедист во несреќа на патот Стража-Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Злато за Марија од Гостивар на Меѓународен натпревар по астрономија и астрофизика

  Еден ден со..пред 2 недели

  ЕДЕН ДЕН СО: Миневер Скендери, воспитувачка во градинките во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Македонијапред 1 недела

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсени три лица во Гостивар поради дрога и кражби

  Спортпред 2 недели

  Бирол Топчиу се врати на клупата на ФК Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Гостиварпред 2 недели

  Таравари:Би прифатил кандидатура, но лично немам желба – Бејта:Без мотивација не може да се биде добар градоначалник

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 2 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 5 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 11 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!