Поврзи се со нас

Гостивар

Партиите во Гостивар се обврзаа дека ќе го слушаат гласот на младите

Објавено

на

Претседателите на ограноците на политичките партии во Гостивар, кои имаат советнички листи на Локалните избори, попладнево потпишаа Меморандум со кој се обврзаа дека ќе го слушаат гласот на младите и ќе ги вклучуваат во донесувањето одлуки. Настанот беше организиран од група млади луѓе Unity во рамки на проектот „Политичка поларизација“.

„Како група млади гостиварци во соработка со Democracy Lab, со финансиска поддршка од ISD Young Cities Лондон, го имплементираме проектот „Политичка поларизација“, чија цел е јакнење на соработката помеѓу младинските форуми на партиите и претседателите на ограноците на политичките партии од аспект на младински социо-политики. Точките од овој Меморандум за соработка произлегоа од 3 работилници кои ги спроведе Unity, кои ќе можат да се спроведат единствено со поддршка од локалните политики. Целта на овој Меморандум е активирање на младите од градов во донесувањето на одлуки и нивно унапредување и да служи како позитивен пример и за другите градови во земјава.“, рече на церемонијата на потпишувањето Зогза Саити, од Unity.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 8 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 13 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 14 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 3 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Partitë në Gostivar u obliguan se do t’a dëgjojnë zërin e të rinjve

Објавено

на

Kryetarët e degëve të partive politike në Gostivar, të cilat kanë lista të këshilltarëve në Zgjedhjet lokale, këtë pasdite nënshkruan Memorandum me të cilin u obliguan se do t’a dëgjojnë zërin e të rinjve dhe do t’i kyçin në sjelljen e vendimeve. Ngjarja ishte e organizuar nga grup të rinjsh Unity në kuadër të projektit “Polarizim politik”.

“Si grup të rinjsh nga Gostivari në bashkëpunim me Democracy Lab, me mbështetje financiare nga ISD Young Cities Londër, e implementojmë projektin “Polarizim politik”,qëllimi i të cilit është fuqizimi i bashkëpunimit në mes forumeve rinore të partive dhe kryetarët e degëve të partive politike nga aspekti socio-politik rinor. Pikat e këtij Memorandumi për bashkëpunim dolën nga 3 punitlri të cilat i zbatoi Unity, që do të mundet të zbatohen vetëm me mbështetje të politikave lokale. Qëllimi i këtij Memorandumi është aktivizimi i të rinjve në qytetin tonë në sjelljen e vendimeve dhe avancimin r tyre dhe të qëndrojë si shembull pozitiv dhe për qytetet e tjera në vendin tonë.”, tha në ceremoninë e nënshkrimit Zogza Saiti, nga Unity.

Популарно изминативе 100 дена