Поврзи се со нас

Гостивар

Патарини: Над 1.000 евра една година Гостивар – Скопје одење и враќање

Објавено

на

Еден твит што се појави деновиве повторно разгори дебата за една од вечните теми во јавноста – како се наплатуваат патарините. Според објавата што ја споделија стотици на социјалните мрежи, ако жител на Велес работи во Скопје и патува со автомобил, само за патарини годишно би дал над 58.000 денари, кога ќе се одбијат викендите и годишниот одмор, пишува ПРИЗМА. во текст под наслов „Политичко лицемерие со патарините“.

Слично е и со другите градови што се блиску до Скопје, од каде што вработени патуваат дневно до главниот град и се враќаат. Возач од Тетово би платил речиси 39.000 денари ако секој работен ден вози автомобил до Скопје и назад, од Гостивар околу 68.000, а од Куманово над 48.000.

Во анализата понатаму се споделуваат податоци од Светска банка од 2015 година, според кои наплатата на патарини учествува со 0,5 проценти во вкупниот БДП во државата. Од вредноста на целата стопанска активност што се одвива во текот на една година – производство, услуги, работи, половина процент отпаѓа само на парите што ги даваме за да се крене рампата на автопатот.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Pagesa rrugore: Mbi 1000 euro në vit Gostivar – Shkup vajtje dhe kthim

Објавено

на

Një postim në Twitter që është shfaqur këto ditë ka ringjallur një debat për një nga temat e përjetshme në publik – si tarifohen pagesat rrugore. Sipas njoftimit të shpërndarë nga qindra profile në rrjetet sociale, nëse një banor i Velesit punon në Shkup dhe udhëton me veturë, do të paguante mbi 58.000 denarë në vit, kur do të hiqen fundjavat dhe pushimi vjetor, shkruan PRISMA. në një artikull me titull “Hipokrizi politike me pagesat rrugore”.

Ngjashëm është edhe me qytetet e tjera që janë afër Shkupit, nga ku punonjësit udhëtojnë çdo ditë drejt kryeqyteti dhe anasjelltas. Shoferi nga Tetova do të paguante gati 39.000 denarë nëse shkonte me veturë për në Shkup dhe kthim çdo ditë pune, nga Gostivari rreth 68.000, ndërsa nga Kumanova mbi 48.000

Analiza më tej shpalos të dhënat e Bankës Botërore të vitit 2015, sipas të cilave mbledhja e pagesave rrugore merr pjesë me 0.5 përqind të PBB-së totale në vend. Nga vlera e gjithë aktivitetit ekonomik që zhvillohet gjatë një viti – prodhim, shërbime, punime, gjysma e përqindjes bie vetëm tek paratë që japim për të ngritur rampat në autostradë.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена