Поврзи се со нас

Занимливости

Патиките на Мајкл Џордан продадени за 1,5 милиони долари

Објавено

на

Патиките што ги носел кошаркарот Мајкл Џордан на почетокот на својата кариера се продадени за речиси милион и пол долари на аукција. Таа е рекордна цена што еден пар патики ја достигнала на аукција.

„Највредните патики досега на аукција, „Nike Air Ship“s од 1984 година што ги носеше Мајкл Џордан за време на редовната сезона, продадени за 1.472.000 долари на аукција во Лас Вегас“, објавиле Sotheby’s.

Патиките кои Џордан ги носел во петтиот натпревар од првата сезона со Чикаго Булс станаа култни и на теренот и надвор од него. Купувачот бил Ник Фиорела, колекционер на картички од висока класа.

Чевлите биле продадени како дел од аукцијата на Sotheby’s Icons of Excellence & Haute Luxury во Лас Вегас, која вклучува и накит, часовници и колекционерски автомобили.

Денес, брендот Џордан му носи на Најк милијарди долари секоја година, а тешко достапните патики на Џордан се препродаваат на пазари како StockX и GOAT, понекогаш и за десетици илјади долари за пар. А многумина сметаат дека Џордан е најдобар кошаркар на сите времиња.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена