Поврзи се со нас

Гостивар

Патот до Галичник месец дена непрооден поради снег, денес акција за чистење

Објавено

на

Според информациите од МЗ Галичник, регионалниот пат Маврово-Галичник е непрооден за сообраќај на возила од 29 ноември. Во селото има тројца постојани жители, кои се отсечени од светот, сопственици на викендици имаат желба да престојуваат таму во празничниот период, а има најава и за туристи и посетители.

МЗ побарала интервенција од Центарот за управување со кризи, а директорот Стојанче Ангелов, денес извршил увид на состојбата и се спроведува акција за чистење.

„Патот од последните врнежи на снег, до ден денешен не е истчистен. Последните денови направивме координации со надлежните, со ЈП за одржување на магистрални и регионални патишта и очекуваме во текот на денешениот ден овој пат да биде расчистен“, изјави Ангелов.

Директорот на ЦУК при увидот на терен се сретна со претседателот на МЗ Галичник, Александар Костиќ.

„Патот од 29 ноември е непрооден за патен сообраќај. Во Галичник има тројца постојани жители, од кои двајца се во одминати години. Имаат угостителски обејкти кои поради непроодноста не може да функционираат. Галичник има и хотел со 40 легла кој поради истото не може да функционира, а најавени се гости за празниците. Има 230 куќи чии сопственици сакаат празниците да ги поминат тука. Овој пат не е важен само за Галичник туку од овде поминува и далновод и дефект на тој далновод ќе значи, половина западна Македонија да нема струја“, изјави Костиќ.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена