fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Патот Маврово-Дебар е прооден, лавините се исчистени

Објавено

на

Сообраќајот на патниот правец Маврови Анови – Дебар, кај манастирот Св. Јован Бигорски од ноќеска околку полноќ е нормализиран и се одвива по две коловозни ленти, соопшти Автомото Сојузот на Македонија. Трите лавини кои паднаа на овој пат ги расчистија екипи на Македонија пат, Општина Маврово и Ростуше и Бигорскиот манастир.

Поради интензивни врнежи од снег воведени се забрани за сообраќај на тешки товарни возила на патните правци крак Маврово – Дебар, Струга – Г.П. Ќафасан, планинските премини Пресека, Стража, Ѓавато, Буково, како и патниот правец Тетово – Попова Шапка, каде забраната важи и за автобуси, а за останатите видови на возила задолжителна е употреба на зимска опрема.

АМСМ информира дека сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег на планинските премини.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!