Поврзи се со нас

Гостивар

Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

Објавено

на

  Македонската Е-Спорт Федерација е учесник на Светско првенство во гејмање кое се одржува во Елјат, Израел, на кое учествуваат 40 држави и ќе се натпреваруваат во 5 различни игри: CS:GO, eFootball 2022, Tekken 7, Dota2 и Audition. Претставниците на Македонија учествуваат во две игри CS:GO и eFootball 2022.

  Во нашата шестчлена Е-спорт селекција во Израел се наоѓа и гостиварецот Павле “stYleEeZ” Стојановски, кој заедно со Јане “aidKiT” Апостолоски, Дамјан “kyxsan” Стоилковски, Александар “CacaNito” Ќулукоски и Кристијан “fodor” Поповски, ќе се натпреваруваат во CS:GO, a Давид Гаревски ќе се бори да стане најдобриот светски играч во eFootball 2022

  Првиот меч во CS:GO нашите гејмери го добија со резултат 16:4, совладувајќи ги противниците од Мексико, во вториот загубија од Словачка. Натпреварите од eFootball 2022 се од 17.30 и 18.30 часот.

  Им посакуваме среќа и навиваме за Павле и неговиот тим и се надеваме дека ќе се вратат назад со медал од Израел.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 2 часа

  Измамникот од Кочани осомничен дека силувал девојче во Гостивар е во притвор

  Гостиварпред 3 часа

  Промена на сообраќаен режим во дел од Гостивар

  Гостиварпред 5 часа

  Гимназијата во Гостивар го прослави Денот на Свети Климент Охридски

  Гостиварпред 7 часа

  Гостивар го доби најмодерниот Рамсторе супермаркет

  Гостиварпред 7 часа

  ОЈО Гостивар: Лажниот оџа од Кочани осомничен за полов напад врз дете и за измами

  Гостиварпред 8 часа

  Празникот „Свети Климент Охридски“ одбележан во техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 9 часа

  Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

  Технологијапред 11 часа

  Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

  Македонијапред 11 часа

  Сообраќајот се одвива по влажни коловози

  Занимливостипред 23 часа

  Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

  Македонијапред 1 ден

  Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

  Македонијапред 1 ден

  Нови 101 случај на заболени од Ковид-19, починати 13, а оздравени 393 пациенти

  Гостиварпред 1 ден

  Загрижувачко: Повторно нови случаи на семејно насилство во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 5 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 2 недели

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 4 дена

  СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

  Македонијапред 7 дена

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Гостиварпред 6 дена

  Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

  Гостиварпред 1 недела

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Во Маврово ќе се одбележат 115 години од раѓањето на г.г Доситеј, првиот Архиепископ на МПЦ

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!