Поврзи се со нас

Гостивар

Пазарен јануарски пандемски ден во Гостивар – Тезгите полни, џебовите и кесињата празни

Објавено

на

Економската криза што ја донесе пандемијата се чувствува и меѓу пазарџиите во Гостивар.  Вторничниот пазарен ден помина без вообичаената раздвиженост што ја имало пред актуелната состојба, и со помалку купувачи. На тезгите има широка понуда на овошје и зеленчук, но продажбата е слаба.

Вредни и услужливи продавачи, со доза на разочараност зборуваат дека владее криза и не можат да заработат ниту да ги покријат трошоците. Традицијата во вторничниот пазарен ден да се наполни пазарот со купувачи, да се полнат кесињата со разни производи, па да има ценкање, надвикување со „бујрум“, сега ја немаше.

Последиците од ковид пандемијата ги чувствуваат и пазарџиите. Велат годинава не поминале најдобро ни со печалбарите, кои само минимално ја освежиле продажбата.

Портоколите денес на пазар се продаваа 3 килограми за 100 денари, нешто поевтини беа јаболката кои одеа 4 кг. за 100 денари, цената на мандарините и ломонот беше од 50 до 60 денари, пиперките 120 денари килограм, две китки марули за 50 денари итн.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена