fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Пазарна инспекција вечерва запечати локал во гостиварско, две лица се приведени

Објавено

на

  МВР соопшти дека вечерва во 20.30 часот, од страна на полициски службеници од Полициското одделение Галате, во село Неготино-полошко, бил  лишен од слобода 30 годишник од истото село,  сопственик на угостителски објект, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”.

  „При извршена контрола во објектот, полициски службеници констатирале дека објектот работи, а во него имало околу 25 гости, спротивно на одлуката на Владата за работа на угостителските објекти. По документирање на случајот против него ќе виде поднесен поднедок по.чл.206 од Кривичниот законик. Од страна на Државен пазарен инспекторат Гостивар објектот бил затворен и запечатен со пломба, по што од страна на 37 годишно лице, брат на сопственикот на локалот, пломбата била отстранета, поради  што и тој е лишен од слобода.“, соопшти МВР.

   

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!