Поврзи се со нас

Гостивар

Пазарот во Гостивар во знак на зимниците, граѓаните не се откажуваат од традицијата

Објавено

на

Вторничниот пазарен ден на градскиот пазар во Гостивар, периодов секоја година поминува во знакот на зимниците. „Врие“ и од продавачи и од купувачи и секако во центар на понудата е зеленчукот којшто е потребен за подготовка на зимница. Главна е црвената пиперка „ајварката“, а голема е понудата и побарувачката и за грозје, модар патлиџан, карфиол, зелка, моркови, корнишони…

Цените варираат според квалитетот, но сепак на тезгите не можеше да се забележи некоја голема разлика. Граѓаните внимателно разгледуваат, одбираат и купуваат, оти сакаат ем зимницата да биде убава, ем да стасаат парите.

Иако, генерално сите зеленчунци се поскапени споредено со лани, луѓето велат дека традицијата на правење зимници ќе ја испочитуваат, кој колку може.

Цени на градскиот пазар во Гостивар:

 • Црвена пиперка ајварка, 40-50 ден/кг
 • Карфиол, 50-60 ден/кг
 • Зелка, 40 ден/кг
 • Моркови 50 ден/кг
 • Модар патлиџан 50 денари за три парчиња
 • Зелени пиперки, 40-60 ден/кг
 • Зелени и црвени домати, 50 ден/кг
 • Розов домат, 70-80 ден./кг
 • Кромид 50 ден/кг
 • Корнишони, 50-60 ден/кг
 • Краставици, 100 денари за 3кг.
 • Јаболка, 100 денари за 3 кг
 • Банани, 50 ден/кг.
 • Модри сливи,70 ден/кг

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 27 минути

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 1 час

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 2 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 2 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Регионпред 6 часа

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција

Вестипред 7 часа

Повеќе од 1,5 милиони аџии до сега пристигнаа на годишниот аџилак во Мека

Гостиварпред 4 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена