fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Пазарот во Вухан од каде се претпоставува дека произлезе коронавирусот (видео)

Изворот на епидемијата на коронавирусот најверојатно е дека е пазарот во градот Вухан.

Откако беше развиен тестот за новиот коронавирус, потврдено е дека сите првозаразениго посетиле овој пазар во Вухан, работеле таму или имале членови на семејството кои работат таму.

Иако пазарот се нарекува пазат за морски плодови, може да се најде многу повеќе од морска храна. На пазарот, покрај мртва и жива живина и добиток, кучиња, мачки можат да се најдат и разни живи диви животни: птици, зајаци, стаорци, лисици, лилјаци, змии и други влекачи, магариња, камили, па дури и мајмуни.

Според кинеската традиционална медицина суровото месо од живи животни се смета за особено здраво, па така месарите често ги колат животните пред муштериите.

Во овие околности, вирусите имаат можност да развијат мутации кои им овозможува преминување на бариерата на видовите и да премнат од животни на луѓето.

Напомена! Видеото е со вознмемирувачка содржина и не се препорачува на луѓе со слаб желудник.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!