Поврзи се со нас

Гостивар

Печалбарите го зголемија приходот на ЈП паркинзи – Гостивар за 20%

Објавено

на

Иселениците коишто периодов престојуваа во родниот крај се значајна финансиска инјекција за локалната економија, а од нив се офајди и Јавното претпријатие за паркинзи и зеленило во Гостивар. Според нивните пресметки печалбарите ги зголемиле приходите на фирмата за околу 20%.

„Може да кажеме дека печалбарите го освежија градот, нивното доаѓање и престој за нашето претпријатие влијаеше позитивно. Финансиските пресметки се дека приходите се зголемиле за околу 20%“, вели директорот на претпријатието Беким Челебиу, додавајќи дека минатата година и покрај пандемијата, карантините и полицискиот час, претпријатието успеало да ги заврши планираните проекти и активности.

„Загуба секако имаше, тоа не може да се избегне, но последните три месеци од 2020-та состојбата значително се подобри.“, рече Челебиу.

За време на престојот на печалбарите за бесплатно паркирање беа отворени паркинг-просторите на сите гостиварско училишта, за да се обезбедат дополнителни паркинзи и да се избегнат сообраќајни гужви.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена