Поврзи се со нас

Вести

Пеколна ноќ на Родос, евакуирани илјадници туристи и жители

Објавено

на

Во спортски сали, училишта и траект закотвен на пристаништето во Родос, ја поминаа ноќта дел од туристите и жителите на островот, кои ги напуштија хотелите и домовите, а евакуациите продолжија и во текот на ноќта, поради големиот пожар во источниот и југоисточниот дел на островот, кој веќе шести ден е вон контрола, јави дописничката на МИА од Атина.

Грчкиот остров помина пеколна ноќ со континуирана разгорувања, а евакуирани се илјадници туристи, како во текот на вчерашниот ден, така и во текот на ноќта.

Преку бројот 112 за итни случаи кусо пред полноќ беше испратена порака до оние кои се наоѓаат во три туристички места во источниот дел на островот, додека пак два часа подоцна евакуација беше побарана од уште три села.

Евакуациите се вршеа пред се по морски пат, со помош на бродови и чамци на крајбрежната служба, а засега, официјално не е позната бројката на евакуирани. Заклучно со синоќа процените беа дека од плажите, на безбедни локации биле пренесени околу 2.500 лица.

Според портпаролот на противпожарната служба на Грција Јанис Артопиос активни се три жаришта на островот, интервенираат 226 пожарникари со 16 пешадиски тима и 49 возила, а со првите зраци на сонцето, започна и гаснењето на пожарот со воздушните средства со десет авиони, меѓу кои и оние од Хрватска, Турција  и Франција, како и т хеликоптери и еден Супер пума кој е за координација.

Владин тим веќе е на островот, а од грчкото МНР синоќа соопштија дека по наредба на министерот за надворешни работи, се активира Единицата за управување со кризи на Министерството за олеснување на евакуацијата на странски државјани во Грција поради шумските пожари.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Здравје и убавинапред 18 минути

Што да се јаде, а што да се избегнува за време на топлите денови?

Гостиварпред 2 часа

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 3 часа

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 3 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 4 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 4 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 6 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Гостиварпред 6 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена