Поврзи се со нас

Вести

Пендаровски: Ако немаме јасно мнозинство од 61 глас, ќе биде уште полошо од сегашната политичка криза

Објавено

на

  Претседателот Стево Пендаровски смета дека државата е во политичка криза и дека ако нема јасно мнозинство ќе биде уште полошо.

  -Она што мене ми се чини дека ќе биде уште полошо од оваа тековна политичка криза е ако во наредниве денови, не добиеме јасно мнозинство на некои од овие две страни кои се обидуваат да дојдат до 61 пратеник, истакна Пендаровски во емисијата „Click Plus“ на ТВ21.

  Според него, во тој случај можеме да влеземе во т.н. бугарско сценарио.

  Претседателот Пендаровски рече дека загубата на Град Скопје на локалните избори не смеело да биде повод за премиерот Зоран Заев да се повлече од политиката. Тој смета дека оваа политичка криза е предизвикана од потегот на премиерот.

  -Јас мислам дека тоа не смееше да биде повод за повлекување од политиката, истакна Пендаровски.

  Шефот на државата рече дека неколку пати разговарал со Заев околу причините за оставката. Според него, мотивите и причините за неговата оставка не се само политички туку се и длабоко лични.

  -Јас мислам дека независно од последните најави од вчера дека тој ќе остане уште извесен период, јас мислам дека неговото повлекување од политиката е прашање на месеци, додаде Пендаровски.

  Во однос на тоа, кој би можел да го замени, претседателот рече дека „знаеме дека политичкиот капацитет и за коалицирање, и за менаџирање на процесите, во рамки на таа политичката партија, години наназад е најголем кај Зоран Заев“.

  Претседателот Пендаровски рече дека ќе организира лидерска средба само доколку двете страни имаат по 60 пратеници во Парламентот, и не можат да формираат мнозинство ниту едните, ниту другите.

  -И да ги повикам, што ќе им кажам? Според Уставот јас не можам да им држам предавање. Кај нас е парламентарен систем, не е претседателски. Можам ако не дај Боже влеземе во пролонгирана криза, претпоставена да двете страни имаат по 60 пратеници, и да ги викнам да им кажам дека мора да се најде решение. Ако се изгласа мнозинство, моите рокови се јасни, 10 дена имам за давање на мандатот. И да нема енергетска криза, премногу време губиме за било која реформа, и уште тоа недостасува да се направи да имаат сите по 60 пратеници. Но тоа би било во подоцнежна фаза, не сега, изјави Пендаровски.

  Во врска со утрешната собраниска седница и за тоа кој ќе го добие мандатот, претседателот кажа дека нему му е важно мнозинство да се добие по демократски пат, и дека само така ќе се има легитимитет и внатре и надвор.

  -Она што како претседател ми е важно, и е важно и за меѓународната заедница, е следното: оној кој ќе добие во демократска процедура 61 глас, тој ќе биде потполно релевантен соговорник и внатре и надвор. Мене ми е најважно да се случи 61 глас во демократска процедура како што е пропишано во Устав и Закон, рече Пендаровски.

  На прашањето кој има мнозинство според неговите информации, тој рече дека се шегувал оти сега и најдобрите разузнавачи не знаат кој има мнозинство.

  Шефот на државата вели дека поголемиот дел од политичарите не би сакале брзи избори. Причините како што кажа е опаѓањето на бројот на гласачите и калкулациите на политичките партии

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Македонијапред 8 часа

  Пријавата за напад е лажна, извести МВР

  Македонијапред 8 часа

  Одлука на Влада: Парична награда за матичните лекари со 70% вакцинирани пациенти

  Македонијапред 9 часа

  МВР постапува по пријава за напад во МНТ во Скопје

  Гостиварпред 12 часа

  Салија, Фејзули, Ливарека-говорници на настан во Гостивар посветен на лицата со попречености

  Македонијапред 13 часа

  Ковид статистика: 460 нови случаи во земјава, седум починати и 543 оздравени пациенти

  Македонијапред 13 часа

  Грозоморен чин: Родители ја продавале малолетната ќерка, таткото и ја силувал

  Гостиварпред 14 часа

  Куче нападнало жена кај болницата во Гостивар

  Вестипред 15 часа

  Србија ги ограничи цените на основните прехранбени производи

  Македонијапред 15 часа

  Укината забраната за сообраќај на камиони на Стража

  Гостиварпред 16 часа

  Гостиварец пријавил дека две лица му го нападнале малолетниот син

  Македонијапред 17 часа

  Засега нема потреба од нови мерки за заштита од новиот сој, состојбата со коронавирусот стабилна

  Гостиварпред 17 часа

  Сообраќајот на патот Дебар-Маврово во прекин, паднало дрво

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Гостиварпред 6 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 1 недела

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 2 недели

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Гостиварпред 2 недели

  На хирургија во Гостивар успешно извршена сложена операција на тироидна жлезда

  Спортпред 2 недели

  Македонските „кантерџии“ со Павле од Гостивар во финалето на Светското првенство во е-спорт

  Гостиварпред 1 недела

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!