Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Пешачењето е добро за здравјето, а после јадење е уште подобро

Објавено

на

Пешачењето е само по себе солиден тип на вежбање, но пешачењето после оброците е уште покорисно за телото бидејќи го забрзува метаболизмот, го подобрува варењето и го намалува чувството на стрес. Освен тоа, значително го намалува гликемискиот индекс, го подобрува сонот и ја забрзува циркулацијата.

Се препорачува да се прават 10.000 чекори дневно, а придобивките се загарантирани.

Го подобрува варењето

По оброкот, сите хранливи материи, како што се протеините, електролитите, водата, витамините и јаглехидратите, почнуваат да се разградуваат во телото за да може крвта да ги носи таму каде што е потребно. Пешачењето после оброк го подобрува овој процес бидејќи го забрзува движењето на храната низ гастроинтестиналниот тракт, што резултира со побрзо варење и помалку надуеност после оброк. На овој начин ќе избегнете поспаност, поради што често сакате да легнете после јадење.

Го подобрува нивото на шеќерот во крвта

Само десет минути пешачење по вечерата може да го подобри нивото на гликоза во крвта, значително поуспешно отколку во кој било друг дел од денот. Ова за возврат го намалува ризикот од развој на состојби како што се дијабетес тип II или срцеви заболувања. Одење, исто така, помага да се намалат осцилациите на гликозата, што значи дека нема да го почувствувате вообичаениот „наплив на шеќер“, а потоа ќе колабирате од замор.

Го намалува стресот

Одење после оброк може да има смирувачки ефект врз телото, а тоа може да го подобри расположението и концентрацијата. Одењето помага во производството на серотонин, невротрансмитер кој промовира добар сон, помага во регулирање на апетитот, го подобрува учењето и меморијата и ги зголемува позитивните чувства.

Ја намалува мускулната болка

Доколку чувствувате болки во мускулите поради вежбање, пешачењето е едноставна вежба која, особено после јадење, може да ја ублажи болката. Движењето на мускулите и сврзните ткива помага затоа што испраќа хранливи материи до клетките и во исто време го исфрла отпадот, што придонесува за обновување на болните мускули.

Ја забрзува циркулацијата

Одење после оброк го стимулира протокот на крв во екстремитетите и органите, а подобрата циркулација благодарение на вежбањето ќе резултира со поздрав васкуларен систем кој ќе ги транспортира хранливите материи потребни за поефикасно работење на коските, мускулите и органите.

Го подобрува сонот

Кратка прошетка по вечерата ќе ви овозможи подобро да спиете. Ќе заспиете побрзо, а сонот ќе биде подлабок, бидејќи серотонинот е всушност претходник на мелатонин, хормонот за спиење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 11 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 12 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 12 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 13 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 14 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 16 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 17 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 18 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 19 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 19 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 21 час

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 21 час

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена