fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Пешаците во Гостивар наместо по тротоар, се движат по улици и не користат пешачки

Објавено

на

Гостиварската сообраќајна полиција во „лов“ на недисциплинирани пешаци. Во неколкучасовната акција спроведена вчера на повеќе локации констатирани се 26 прекршоци од пешаци.
25 гостиварци не користеле пешачки премин кога преминувале од една на друга страна на улицата. Тие неделава ќе бидат повикани на сообраќајна поука каде полицијата ќе ги потсети на правилата и просписите. Едно лице пак наместо да се движи по тротоар, одело среде улица. За несовесното однесување ќе плати казна.
-Целта на овие активности е да се придонесе за поголема свест и култура на пешаците во сообраќајот, дотолку повеќе што во последно време на ова подрачје се случија неколку сообраќајни несреќи во кои непосредно учествуваа пешаци, вели Марјан Јосифоски, потрпарол на СВР Тетово, под чија надлежност е и ПС Гостивар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!