Поврзи се со нас

Македонија

Пештерата Шаркова Дупка во Маврово официјално отворена за посетители

Објавено

на

Во снежното Маврово, денес во организација на ЈУНП “Маврово” се одржа завршна конференција за промоција на проектот “Спелео Авантуририте – Голема шанса за Авантуристичкиот туризам”, каде беа презентирани спроведените резултати, со што пештерата Шаркова Дупка во с.Маврово и официјално е отворена за посетители.

Пред присутните поздравен говор одржа директорот на Ј.У.Национален Парк “Маврово” Самир Ајдини, а потоа со свои презентации се обратија координаторите на проектот, претставник на “Маврово 365” и Дарко Неданоски од СФМ.

„Пештерата Шаркова Дупка во с. Маврово, е една од првите туристички уредени пештери во Македонија а нејзните природни особености, вклучително и лесната пристапност овозможуваат добри предуслови за туристичко искористување. Истата за прв пат беше уредена пред 20-тина години кога и повремено работеше за потребите на туристите. Со реализацијата на овој проект се направија неколку значајни измени со што се овозможува повторно ставање во функција на пештерата. Она што е многу битно и дава реална основа дека овој значаен туристички објект ќе профункционира е тоа што од страна на Спелеолошката Федерација на Македонија беше изготвена научна студија во која се вметнати сите потребни информации и анализи како за биодиверзитетот и спелеолошките вредности на пештерата така и за туристичките вредности на истата, но и значајни информации за безбедноста и начинот на кој оваа пештера во иднина треба да биде претставувана пред посетителите“, кажа директорот на ЈУНП “Маврово”, Самир Ајдини.

Проектот е финансиран од страна на мрежата на заштитени подрачја “Паркови Динариди” во која со свој претставник во управниот одбор членува и Националниот Парк “Маврово”, а партнери во истиот се Спелеолошката Федерација на Македонија (СФМ) и локалното здружение на граѓани “Маврово 365”.

„Преку проектот од страна на СФМ се спроведе и обука за водичи во спелеолошки објекти за две лица. Истите се претставници на локалното неселение т.е жители на с. Маврово и со нив Националниот Парк “Маврово” ќе потпише договор за соработка. Со ова ќе се обезбеди поефикасен начин на функционирање на пештерата, ќе се обезбеди работно време кога истата ќе биде отворена а двајцата водичи во директна комуникација со хотелите, туристичките агенции, образовните институции, другите сместувачки капацитети но и угостителските објекти ќе може да договараат термини за организирани посети на истата“, додаде Ајдини.

Пештерата за туристите ќе биде достапна преку целата година. Наскоро ќе биде изготвена програма и работно време според кое истата ќе функционира. Покрај редовните и организираните посети, планирани се и ноќни тури, тури наменети за ученици и студенти и сл. Во текот на овој викенд и наредната недела влезот во пештерата за сите гости ќе биде бесплатен, но истиот ќе може да се реализира со претходна најава и во договор со одговорните лица. За повеќе информации ќе може да се обратите на 042 489 425 Туристички Информативен центар НП Маврово и 072 210 777 “Маврово 365”.

Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото галерија)

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 7 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 9 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 10 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 10 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 13 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 16 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 17 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 18 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена