Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Пет чекори за зајакнување на човековиот метаболизам

Објавено

на

  Според некои стручни мислења, за да се одржи телесната тежина, треба да се обрне внимание на брзината на метаболизмот. Меѓутоа, што точно е метаболизмот и како може да сме сигурни дека јадеме храна што го зајакнува?

  Метаболизам, во основа, е процес на претворање на храната во енергија. Кога човекот има побавен метаболизам, може да доживее зголемување на телесната тежина, замор или сува кожа… Постојат некои фактори кои влијаат на брзината или забавувањето на метаболизмот, како што се возраста и генетската структура – кои едноставно не може да ги контролираме. Сепак, има фактори врз коишто имаме влијание, а меѓу нив, е и храната што ја јадеме.

  1. Јајца

  Вносот на голема количина протеини е клучен за човековиот метаболизам. А, јајцата се одличен начин за зголемување на нивото протеини, бидејќи обично имаат помалку маснотии и калории. Со тоа, телото ќе потроши повеќе енергија за да го процесира протеинот од јајцата, но и подолго ќе се чувствуваме заситени.

  1. Јатки и семки

  Јаткастите плодови и семињата се сигурен начин на здрава исхрана кога човек е во брзање и бара брза закуска. Како што велат стручњаците, консумирањето ореви или семки дава сѐ што е потребно за постабилен шеќер во крвта, како и природно додавање макро-јаглехидрати, протеини и масти.

  1. Зачинета храна

  Познато е дека зачините се одличен начин за забрзување на метаболизмот. Според истражувањето на британскиот „Журнал“ за исхрана, ѓумбирот, црниот пипер, сенфот и ренот и чили-пиперките се одлични во тој поглед.

  1. Вода

  Водата е една од најважните компоненти… Нѐ одржува сити и го контролира гладот, но и помага во зајакнувањето на метаболизмот, варењето и апсорпцијата на храната и одржувањето редовни движења во дебелото црево.

  1. Авокадо

  Според лекарите, авокадото нѐ одржува сити и полни витамини, минерали, влакна и масти здрави за срцето. Според една научен труд објавен во „Нутришн журнал“, авокадото всушност го намалува метаболичкиот синдром кај возрасните, верига состојби како што се висок шеќер во крвта, вишок маснотии во телото и висок притисок кои ја зголемуваат веројатноста од срцеви заболувања.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 4 минути

  Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше на света литургија во новоизградена црква во Загреб

  Гостиварпред 58 минути

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Локални избори 2021пред 2 часа

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Занимливостипред 2 часа

  Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

  Вестипред 13 часа

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 14 часа

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 17 часа

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 21 час

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 23 часа

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Гостиварпред 1 ден

  Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

  Спортпред 1 ден

  КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Тиква – кралица на есента со импресивни придобивки за здравјето

  Македонијапред 1 ден

  Се празнува Денот на македонската револуционерна борба

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 6 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 5 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Градоначалникот во заминување прави диви депонии и илегален бизнис со отпадот

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!