Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Пет намирници кои се особено корисни за консумирање овие денови

Објавено

на

  Важна хранлива материја која на нашето тело му треба за нормално да функционира е витаминот Д. Со самото споменување на овој витамин, прво што ни паѓа на ум е сонцето, затоа што нашето тело го добива во најголеми количини од сончевите зраци.

  Кога станува збор за неговите придобивки, најчесто се поврзува со одржување на здравјето на мускулно-скелетниот систем, но неговите својства одат многу подалеку.

  Важен е при модулирање на растот на клетките, во функција на нервите, мускулите и мозокот, ризик од некои невролошки заболувања, намалување на ризикот од многу хронични болести, заштита од воспаленија, како и намалување на смртноста воопшто.

  Исто така, витаминот Д земен во форма на додатоци во исхраната е корисен кај автоимуни и онколошки пациенти.

  Најважниот извор на витамин Д е секако неговата синтеза во кожата под влијание на сончевата светлина. Сепак, постои и храна која е богата со овој витамин. Иако, најголемиот дел од нашиот витамин Д доаѓа од сонцето, во овие денови кога сончевите зраци не можат убаво да продрат до нас, секоја дополнителна помош во внесување на овој витамин е добредојдена. Ова се неколку намирници со кои преку „чинија“ може да внесете витамин Д во организмот:

  Риба

  На списокот на риби богати со витамин Д се туна, сардини, скуша, треска, харинга и лосос.

  Туна во конзерва

  И оваа опција не е лоша, и многу луѓе претпочитаат конзервирана туна поради нејзиниот вкус и едноставните методи на чување. Исто така е поевтино од свежата риба.

  Жолчка од јајце

  За луѓето кои не јадат риба, корисни информации се дека морските плодови не се единствениот извор на витамин Д. Една опција се јајцата. Белото од јајце е богато со протеини, а мастите, минералите и витамините се наоѓаат претежно во жолчката од јајце.

  Печурки

  Како и луѓето, габите синтетизираат витамин Д кога се изложени на УВ светлина. Печурките се единствениот добар растителен извор на овој витамин. Дивите печурки се подобар извор на овој витамин отколку комерцијално одгледуваните, но потсетуваме за да соберете печурки сепак треба да имате одредено поззнавање и да бидете претпазливи.

  Рибино масло од бакалар

  Овој додаток во исхраната е богат со витамин Д.

  Како заклучок, природниот избор на витамин Д е ограничен, особено ако сте вегетаријанец или не сакате риба. За среќа, постојат и додатоци во исхраната и прехранбени производи кои природно не содржат витамин Д, но се збогатени со овие хранливи материи за да можат да послужат како замена.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Здравје и убавинапред 17 минути

  Домат – чувар на срцето полн со витамини

  Гостиварпред 13 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 14 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 17 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 19 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 21 час

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 22 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 24 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 1 ден

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 2 дена

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 2 дена

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 2 дена

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 2 дена

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 2 недели

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 5 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Гостиварпред 2 недели

  Да се забрза донесувањето на новиот Закон за игри на среќа, бара иницијативата „Гостивар кој го сакам“

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!