Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Пет намирници за подобра меморија

Објавено

на

Возраста, модерниот начин на живот и навиките во исхраната може значително да влијаат на вашата способност за памтење. Започнете да ја консумирате следната храна за да го ублажите овој проблем.

Дали знаевте дека мозокот се развива до 80 проценти до третата година од животот, и дека до петтата година го достигнува својот полн капацитет? Во ерата на модернизација, правиме многу грешки што ги намалуваат функциите на мозокот, дури и без да сме свесни колку влијаат на меморијата.

Некои од грешките се недостаток на сон, прекумерна употреба на мобилни телефони и други електронски уреди и, се разбира, диетите. Сигурно игра значајна улога во оптималното функционирање на мозокот, а храната што треба да се вклучи во исхраната се:

Спанаќ

Сите знаеме дека спанаќот е, меѓу другото, најдобриот извор на железо, а исто така е еден од најбогатите извори на магнезиум и фолна киселина. Тие ни помагаат да ги одржиме когнитивните функции.

Жолчка

Многумина го критикуваат конзумирањето премногу често жолчки од јајце, бидејќи го зголемува нивото на холестерол. Сепак, таа е особено богата со витамини Д и Б12, магнезиум и цинк, кои не само што ја подобруваат способноста за паметење, туку и штитат од сериозни невролошки заболувања како што е Алцхајмеровата болест.

Јогурт

Јогуртот е пробиотик кој ја подобрува работата на цревата, а одамна е познато дека постои директна врска помеѓу работата на мозокот и цревата.

Риба

Рибата е полна со јод, селен и здрави масти. Тие се исклучително корисна храна за мозокот, бидејќи ги поседуваат супстанциите неопходни за развој на мозочните функции.

Ореви

Оревите се богат извор на омега 3 масни киселини и полифеноли кои го намалуваат оксидативниот стрес и воспалението.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 42 минути

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 2 часа

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 2 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 3 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 3 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 5 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Регионпред 7 часа

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција

Гостиварпред 5 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена