Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

Објавено

на

Среќата е многу поширок поим, отколку што можеме да замислиме, а најдобро би можела да се опише како множество на позитивни чувства: радост, спокој и задоволствоод самите себе и од светот во кој живееме.

Среќата не прави добри работи само за нашата психа, туку и за нашето тело. Ова го имаат потврдено научните истражувања.

Овие се петте главни бенифиции од среќата:

1.Подолг живот

Триесетгодишна студија, која е завршена во 2015 година, го проучувала ефектот, кој среќата го има над животот на 32.000 луѓе. Ризикот од смрт, бил за 14 посто поголем кај несреќните луѓе. Позитивниот став кон животот и сето она што го нарекуваме среќа има одлично влијание врз долгиот живот. Таа намалува ризикот од предвремена смрт за 18 одсто кај здравите луѓе и за 2 одсто кај болните луѓе.

2.Посилен имунитет

Добриот имунитет е клучен аспект за да имаме здрав организам. Научниците спровеле студија, во која повеќе од 300 здрави луѓе, биле прашувани дали се среќни. Зависно од одговорот, тие ги поделиле во две групи, а потоа ги заразиле со вирус, кој бил обична настинка. Испаднало дека настаниле, оние луѓе, кои не се сметале себе си за среќни. Ефектот на среќата врз имунитетот не е комплетно разјаснет. Се верува дека доброто расположение влијае на хипоталамусот(дел во мозокот, кој го поврзува со очите и други делови од телото), хипофизата (вид на жлезда во мозокот) и надбубрежните жлезди, кои го регулираат имунитетот, хормоните, дигестивноста и стресот. Освен тоа, среќните луѓе поздраво се хранат и повеќе вежбаат, па на тој начин го зајакнуваат имунитетот.

3.Контрола на стресот

Стресот го зголемува нивото на кортизол во телото, па со тоа се дебелееме, имаме проблем со спиењето, може да се појави дијабетис од тип 2 и зголемување на крвниот притисок. Студијата спороведена на преку 200 луѓе, покажала дека нивото на кортизол, за 32 одсто е понизок кај луѓето, кои се сметаат за среќни. Резулатот покажал дека кај среќните луѓе се лачи помалку кортизол, кога се во стресни ситуации.

4. Здрав начин на живот

Кога сме добро расположени и задоволни, посегаме по здрава храна, повеќе време поминуваме на свеж воздух и повеќе се рекреираме. Истражувањето спороведено на повеќе од 7.000 возрасни личности, покажало дека луѓето со позитивен поглед на светот, јадат повеќе овошје, зеленчук и здрави житарици и најмалку десет часа неделно се бават со спорт. Здравата исхрана го намалува ризикот од дијабетис, инфаркт, мозочен удар и кардиоваскуларни болести. Редовната телесна активност ги зајкнува коските, мускулите и лигаментите. Го зголемува нивото на енергија, го намалува крвниот притисок и ја регулира телесната тежина.

5.Здраво срце

Високиот крвен притисок е главниот причинител за појава на срцеви болести. Истражувањето, кое е спроведно на над 6.500 луѓе, постари од 65 години, покажало дека среќните луѓе, во просек имаат 9 одсто понизок крвен притисок. Друго истражување покажло дека позитивниот став кон животот, може позитивно да влијае на луѓето, кои се опоравувааат од инфаркт.

 

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 1 час

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 2 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 3 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 3 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 6 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 7 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 8 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 10 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 12 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 13 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 5 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена