Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Пет предности од редовното консумирање на банани

Објавено

на

  Бананата е дел од исхраната на повеќето луѓе, било како ужина, оброк после тренинг или како дел од детски оброк. Причината не е само лесната достапност и брзото и лесно лупење, туку тие се многу хранливи и корисни за вашето срце, шеќерта во крвта, варењето и многу повеќе.

  Еве пет здравствени придобивки од јадење банани.

  Бананите се многу хранливи

  Една средна банана содржи 110 калории, без маснотии. Исто така, го обезбедува следново:

  • Протеини: 1 грам
  • Јаглехидрати: 28 грама
  • Шеќери: 15 грама (природни)
  • Влакна: 3 грама
  • Калиум: 450 mg
  • Магнезиум: 32 mg
  • Витамин Ц: 10,3 mg
  • Витамин Б6: 0,4 mg

  Бананите се добро познати по содржината на калиум, но има и други витамини и минерали кои исто така заслужуваат внимание. Бананите се значаен извор на Б6 и растителни влакна, кои играат витална улога во важните функции на телото како што се намалување на холестеролот и враќање на рамнотежата на расположението.

  Само една банана може да ви обезбеди 9 отсто од препорачаниот дневен внес на калиум и 8 отсто магнезиум. Што се однесува до витаминот Ц, бананите можеби не се првата храна што ќе ви падне на ум, но сепак содржат 11 проценти од препорачаната дневна доза.

  Бананите можат да помогнат во регулирањето на шеќерот во крвта

  Идејата дека луѓето со преддијабетес или дијабетес треба да избегнуваат да јадат слатко овошје е мит, се додека сте во границите на вашите потреби за јаглени хидрати. Тоа би било околу половина банана.

  Имено, бананите кои содржат пектин и отпорен скроб, всушност би можеле да помогнат во намалувањето на шеќерот во крвта. Овие растворливи влакна работат во меѓусебна хармонија, зголемувајќи го чувството на ситост, спречувајќи прејадување и забавувајќи ја стапката на варење.

  Покрај тоа, гликемискиот индекс на бананата е од 30 до 60, во зависност од зрелоста. Гликемискиот индекс покажува како јаглехидратите во храната ќе го променат шеќерот во крвта, на скала од 0 до 100. Колку е помал гликемискиот индекс, толку е помала веројатноста храната да предизвика брз скок. За понизок гликемиски индекс, јадете зелено овошје.

  Бананите го поддржуваат здравјето на срцето

  Калиумот е важен и овде. Иако повеќето луѓе го сметаат за минерал, тој делува и како електролит. Електролитите се клучни за регулирање на мускулните контракции.

  Бидејќи срцето е мускул, калиумот и здравјето на срцето се многу тесно поврзани. Калиумот исто така може да помогне во балансирање на нивото на натриум. Премалку калиум и премногу натриум значи повеќе течност и повеќе волумен на крв во крвотокот. Ова го зголемува крвниот притисок со дополнителен ризик од срцев и мозочен удар.

  Бананите можат да помогнат при слабеење

  Всушност, ова овошје може да ви помогне да се заситите. Комбинацијата на пектин и отпорен скроб го одложува празнењето на желудникот, што доведува до помал внес на калории.

  Зелените банани се подобри за ова бидејќи како што созрева или старее бананата, го губи пектинот. Исто така, колку е позелена бананата, толку е поотпорен скробот во неа. Кога ги јадете на балансиран начин, јаглехидратите ви помагаат да произведувате повеќе серотонин, кој помага во регулирањето на метаболизмот и нивото на енергија.

  Имајте на ум дека зелените банани имаат повеќе влакна и може да предизвикаат гасови, надуеност и запек.

  Поради нивната висока содржина на влакна, научниците исто така теоретизираат дека зелените банани можат да помогнат во спречување или лекување на цревни болести, намалување на холестеролот во крвта и помагаат во спречување на рак на дебелото црево.

  Бананите се добри за здравјето на дигестивниот систем

  Кога станува збор за здравјето на цревата, бананите даваат и одземаат. Зелените или незрелите банани можат да предизвикаат запек, поради повисоките количини на отпорен скроб и пектин, што ги забавува дигестивните процеси на вашиот стомак.

  Од друга страна, зрелите банани можат да ви помогнат во борбата против запек. Помалку отпорен скроб и повеќе влакна можат да го подобрат варењето.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 9 часа

  Алтернатива одлучи, ќе биде дел од Владата и парламентарното мнозинство

  Гостиварпред 12 часа

  Гостиварец го нападнал својот татко, зачести семејното насилство во Гостивар

  Македонијапред 13 часа

  Истражување за ефикасноста на антиковид вакцините во Македонија

  Гостиварпред 15 часа

  Нови 342 случаи на корона во земјава од 2.349 тестирања, во Гостивар 2

  Гостиварпред 16 часа

  Види ја личноста, не попреченоста! Гостивар во чест на Светскиот ден на лицата со посебни потреби

  Македонијапред 17 часа

  8 декември неработен ден за сите граѓани

  Македонијапред 18 часа

  Замрзнати цените на лебот, маслото, млекото, месото…

  Здравје и убавинапред 21 час

  Пет намирници од кои се плашат вирусите

  Македонијапред 21 час

  Сообраќајот се одвива по претежно влажни коловози

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Пуштањето брада може да биде корисно за машкото здравје

  Гостиварпред 2 дена

  За неколку часа во Гостивар казнети 11 пешаци

  Гостиварпред 2 дена

  Без дозвола изградил три ката на станбена зграда, ОЈО Гостивар поднесе обвинение

  Гостиварпред 2 дена

  Нов случај на семејно насилство во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Излезе од печат тријазичната збирка „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“

  Гостиварпред 3 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 1 недела

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 2 недели

  Обид за убиство на јавен обвинител во гостиварско Чегране

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!