Поврзи се со нас

Занимливости

Пет заборавени градови за кои времето е застанато

Објавено

на

Постојат многу причини зошто еден град може да се напушти. Војна, природни катастрофи, климатски промени, губење на важни трговски партнери… Без оглед на причината, овие градови се заборавени со векови, а денес се заштитен (недопрен) дел од заедничката човечка историја.

Сухотаи

Сухотаи

Сухотај2

Сухотаи е еден од историски најважните и најстари градови во Тајланд. Првично провинциски град на Кмерската империја, Сухотаи стана независен во 13 век и стана главен град на новонастанатата независна држава Таи. Според историските записи, имал околу 80.000 жители.

По 1351 година, кога Ајутаја е основана како главен град на силниот ривал на династијата Таи, неговото влијание започнало да опаѓа, а во 1438 година градот бил освоен и со тоа стана дел од кралството Ајутаја. Сухотаи е целосно напуштен кон крајот на 15-от или почетокот на 16-тиот век.

 

Мохенџо-даро

Мохенџо-даро

Мохенџо-даро2

Изграден околу 2.600 година пред нашата ера во денешен Пакистан, Мохенџо-даро бил еден од првите урбани градови во светот. Поради својот планиран изглед заснован на мрежа на градски улици направени во совршени шари, овој град порано бил вистинско архитектонско чудо. На својот зенит, веројатно имал околу 35.000 жители.

Зградите лоцирани овде биле особено напредни во времето на нивното градење, конструкции изградени од цигли со иста големина, направени од печена кал и изгорено дрво. Мохенџо-Даро, како и цивилизацијата во долината на Инд, исчезнува без трага околу 1.700 година п.н.е. и беше откриен повторно во 1920 година.

 

Хатра

Хатра

Хатра2

Голем град под влијание на Партиското царство и главен град на првото арапско кралство, Хатра издржал неколку напади на Римјаните благодарение на високите, дебели, sидови и кули.

Кога конечно бил освоен, од иранската Сасанидна империја во 241 година п.н.е., градот бил уништен и конечно напуштен. Урнатините на Хатра во Ирак, особено храмовите каде хеленистичката и римската архитектура се спојуваат во едно, сите со додавање на ориентални украси, сведочат за големината на друга античка цивилизација.

 

Санчи

Санчи

Санчи2

Градот Санчи се градел повеќе од илјада години. Почнувајќи од будистичките столбови во 3 век п.н.е., сè до будистичките храмови и манастири во 10 и 11 век. За жал, повеќето од овие импресивни архитектонски зафати денес лежат во урнатини.

Во 13 век, по падот на будизмот во Индија, Санчи бил напуштен и џунглата се преселила во градот наместо луѓето. Градот бил повторно откриен дури во 1818 година.

 

Хатуша

Хатуса

Хатуса2

Хатуша стана главен град на Хетитската империја уште во 17 век п.н.е. Таа била уништена, заедно со хетитската држава, околу 1.200 п.н.е., и конечно била целосно напуштена.

Според современите проценки, Хатуша имал меѓу 40 000 и 50 000 жители. Изгубениот град е откриен на почетокот на 20 век во централна Турција од страна на археолошки тим од Германија. Едно од најважните откритија пронајдени на оваа локација беа глинени плочи, кои се состојат од правни прописи, процедури и литература на античкиот Блиски исток. (втората слика погоре покажува 3Д модел на градот)

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 3 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 4 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 6 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 6 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 7 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 8 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 9 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 10 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена