Поврзи се со нас

Македонија

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Објавено

на

Потрагата по 14-годишната Вања Ѓорчевска, која исчезна во понеделникот на пат кон училиште, е најважниот приоритет на Секторот за внатрешни работи, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во одговор на новинарско прашање по посетата на СВР Скопје.

Тој потсети дека е формиран посебен штаб којшто работи заедно со родителите и пријателите на исчезнатото девојче, а неколку стотици полициски службеници, предводени од началникот на СВР Скопје, се вклучени во истрагата. Преземени и прегледани се повеќе од 50 камери, сите податоци од Телеком операторите коишто можат да бидат важни, како и електронските уреди од девојчето и семејството.

Десетици лица се сослушани, вели Спасовски, и земени се информации и податоци за да може да се добијат некакви информации во врска со целиот настан.

-Веќе имаме одредени податоци од овие електронски уреди коишто можат да бидат од корист на истрагата и целата оваа постапка. Секојдневно сме во комуникација или работиме заедно со родителите и со семејството, така што целиот овој тим работи до доцна наутро. Се пребаруваше и речното корито на Вардар, се пребаруваа и сите подрумски простории не само во околината, туку и малку пошироко. Се работеше на пребарување, односно добивање на податоци и информации од црквите, манастирите коишто се во близина на Скопје, така што има една опсежна активност и тука нема да се застане. Интензивно работиме, рече Спасовски.

Системот „Сејв сити“ е целосно во функција, посочи министерот, и како што рече нуди низа на можности, како што се движење на возила, препознавање на регистарски таблици и утврдување на лица. Одделот за форензички испитувања за првпат после 30 години покрај пребарување по фингер принт ќе може да пребарува и по лица.

-Одделот за форензички испитувања за првпат после 30 години покрај пребарување по фингер принт ќе може да пребарува и по лица така што, според тоа што ме информираа службите, докај 10 декември ќе можеме да го ставиме во целосна функција системот на „фејс рекогнишн“. Надградбата на системот „Сејв сити“ е друга постапка којашто е во тек. Меѓутоа, сега системот функционира и сите активности што ги преземаме и во делот на јавната безбедност сериозно помага, рече Спасовски.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 11 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 12 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 13 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 14 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 16 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 16 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена