Поврзи се со нас

Гостивар

Петти протест во Гостивар: Не се откажуваме – да се поништи поскапувањето на струјата!

Објавено

на

Во Гостивар по петти пат се одржа протест во знак на револт од зголемувањето на цената на електричната енергија. Граѓаните своето незадоволство од поскапувањето на струјата, го искажаа пред објектот на ЕВН.

Таму, ги повторија барањата да се поништи одлуката за поскапа цена, истата да се намали за 46%, Регулаторната комисија за енергетика да се распушти, да се укине монополот на дистрибуција и да се формира независен орган за квалитетот на услуги и поплаки на граѓаните од компаниите.

Овие протести немаат ни политичка, ни етничка основа, ова се граѓански протести и ништо повеќе. Благодариме што дојдовте за вашите семејства, за вашите деца. Користам прилика да истакнам и еден друг проблем, а тоа е создавањето на гужви и чекањето со саати да се плати сметка во ЕВН. За да нема такви маки, треба да се отворат шалтери за наплата во сите населени места, да се избегнат редиците и да им се олесни на граѓаните од селата.“, рече еден од говорниците, Селајдин Абдули, од Движење Резистенца – Чегране.

Протестот во Гостивар, што го организира навивачката група Кастриоти го поддржаа и нивните соработници од Тетово.

„Следно на нашата агенда е да ги предизвикаме пратениците во Собранието, да реагираат на проблемите на граѓаните. Да работат на укинување на Регулаторна и формирање на независно тело кое ќе ги разгледува поплаките и жалбите на граѓаните врзани за услугите со електричната енергија“, изјави Аријанит Џафери од организациски одбор на протести во Тетово.

На протест повторно излезе и градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари.

„Секогаш кога се работи за доброто на граѓаните, ние сме тука. Сметаме дека одлуката за поскапување на струјата е нереална, затоа што сме во период на криза. Се надевам дека ќе ја преиспитаат својата одлука и ќе ја намалат цената, бидејќи поголемиот дел од граѓаните поминуваат низ тешка економска криза“, рече градоначалникот.

Протестот во Гостивар се одржа под силно полициско обезбедување, а помина мирно.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена