fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Пијанистот Гелебешев приреди „Шопенова вечер“ за паметење во Гостивар

Објавено

на

Македонскиот пијанист Глигор Гелебешев вчеравечер одржа концерт пред гостиварската публика, во големата сала на Центарот за култура „АСНОМ“. Љубителите на класичната музика уживаа во звуците на пијаното со шеесетминутна програма, целосно посветена на славниот композитор Фредерик Шопен. Гелебешев изведе валцери, мазурки, ноктурна, балади и полонеза од музичкиот великан. Пијанистот го доби целосното внимание на публиката, која за концертното уживање го награди со аплауз и го врати на бис.

Концертот во Гостивар, насловен „Шопенова вечер“ се одржа со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија.

Глигор Гелебешев завршил Академија на уметности во Нови Сад, а магистрирал на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Работи како професор по пијано во Државниот музичко-балетски училишен центар „Илија Николовски-Луј“ во Скопје. Освен во Македонија, имал настапи во Франција, Холандија, Србија, САД, Турција, Бугарија и други земји. Добитник е на наградата Златна Лира, што ја доделува Сојузот на музички уметници на Македонија.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!