Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Пијте по една чаша секој ден и заштитете се од грип, артрит, висок холестерол…

Слободно може да се каже дека сокот од портокал е омилен пијалок на сите генерации. Не само што е вкусен, тој е вистински извор на здравје и делува позитивно на многу системи во организмот. Се разбира, зборуваме за природниот сок од портокал, добиен од свежо цеден плод, а не за купените во продавница коишто содржат шеќери и имаат вештачки додатоци.

Особено е корисно ако го пиете секојдневно во текот на зимскиот период. Една чаша портокал значително ги намалува шансите да фатите грип, затоа што ќе ви го подигне имунитетот. Малку е познато дека портокалот има и антивоспалителни својства. Токму тие својства помагаат во ублажување на болка од артрит, вкочанетост на мускулите и зглобовите.

Поради високо ниво на витамин Ц сокот од портокал делува како антиоксидант, што значи дека со редовно пиење го намалувате ризикот од навистина сериозни болести. Медицинските истражувања потврдиле дека придонесува и за намалување на холестеролот во крвта и крвниот притисок.

За тие што сакаат да слабеат, добра вест. Научниците тврдат дека антиоксидантите од портокалот помагаат во намалувањето на килограмите. Една чаша дневно позитивно влијае на вашиот метаболизам и го поттикнува губењето на масти.

Сокот од портокал особено се препорачува на пушачи, бидејќи го неутрализира дејството од никотинот.

Добро е да знаете дека во сокот никако не треба да ставате и да не претерувате со количините. Една голема чаша дневно е сосема доволно, затоа што се работи за кисел сок кој може да предизвика иритација на желудникот.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 1 час

Нови две жртви на Ковид 19 во Македонија, починаа пациенти од Куманово и Дебар

Гостиварпред 2 часа

Сет антикризни мерки: Сите функционери ќе земаат минималец за април и мај, за работниците во приватен сектор минимална плата ќе исплати Владата

Гостиварпред 2 часа

Хуманитарните пакети во Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше ќе ги делат само обучени лица

Гостиварпред 3 часа

Во Гостивар вкупно се направени 40 тестови за корона, нови позитивни случаи нема

Вестипред 6 часа

Околу 1.200 матични лекари вклучени во откривање и следење на пациенти со корона

Македонијапред 7 часа

Дозволено половина час шетање на кучињата за викенд полицискиот час

Здравје и убавинапред 20 часа

Зошто е добро да правите склекови

Гостиварпред 22 часа

Гостиварските угостители бараат државна помош во спротивно ќе мора да отпуштаат вработени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!